Partnerzy serwisu:

W sierpniu rusza program Innotabor

Łukasz Kuś 18.07.2016 156

W sierpniu rusza program Innotabor
Fot. Rynek Kolejowy
16 sierpnia wystartuje program sektorowy Innotabor, który sfinansuje projekty dotyczące taboru szynowego, polegające na prowadzeniu badań przemysłowych i prac rozwojowych, bądź tylko prac rozwojowych. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać do 30 września 2016 r.
W pierwszej edycji konkursu na firmy lub konsorcja przedsiębiorstw czekać będzie pula 196 mln złotych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest m.in. wpisanie się prac B+R w agendę badawczą programu Innotabor oraz zobowiązanie do wdrożenia wyników projektu. Wartość kosztów kwalifikowalnych projektu musi mieścić się w przedziale od 1 do 65 mln złotych. Za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialne będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W wyniku zrealizowanych przedsięwzięć powstaną innowacyjne rozwiązania dla taboru szynowego do przewozów pasażerskich, towarowych i specjalizowanych.

– Dzięki współpracy przedsiębiorców z rodzimymi naukowcami skierujemy polską gospodarkę na tory innowacji. Zaawansowane technologie usprawnią przewozy pasażerskie i towarowe, a także przyczynią się do rozkwitu dziedzin nauki związanych z transportem szynowym. Przystosowanie taboru do większych prędkości, wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań i podniesienie konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim – to główne cele, które osiągniemy dzięki programowi Innotabor. Przedsiębiorcy lub konsorcja będą się mogli starać o sumę do 65 mln zł na jeden projekt – zaznacza Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

196 mln zł w pierwszym konkursie

W pierwszym konkursie Innotabor NCBR planuje przeznaczyć 196 mln zł na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe związane z wszelkiego rodzaju środkami transportu kolejowego. Dofinansowanie obejmie: lokomotywy, zespoły trakcyjne, tramwaje, wagony towarowe do przewozu materiałów niebezpiecznych, pojazdy specjalne do obsługi infrastruktury, wagony do obsługi przewozów intermodalnych, a także wybrane podzespoły pojazdów szynowych.

– Dodatkowym celem programu jest obrona krajowego przemysłu i rynku przed napływem tańszych produktów niższej jakości. Chcemy to osiągnąć poprzez zwiększenie liczby wdrożeń innowacyjnych pojazdów szynowych w Polsce oraz zintensyfikowanie współpracy w obszarze B+R rodzimego sektora taboru szynowego. Uruchamiamy Innotabor, by wspierać owocną kooperację jednostek naukowych i badawczych z przedsiębiorcami, którzy zgłosili takie zapotrzebowanie – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Współpraca z polskimi producentami


Program Innotabor został ustanowiony na wniosek Grupy Inicjatywnej składającej się z czołowych polskich producentów taboru: Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz, Newag, Wagony Świdnica SA, Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon Sp. z o.o., H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o., Solaris Bus&Coach.

– Jako polski producent pojazdów szynowych od dłuższego czasu czekaliśmy na taką formę wsparcia ze strony polskiego rządu. Innotabor spełnia oczekiwania polskich przedsiębiorców – tworzy solidne podstawy do rozwijania współpracy przemysłu z jednostkami naukowymi w celu realizacji realnych potrzeb rynkowych, czyli tworzenia innowacyjnych, energooszczędnych i niezawodnych środków transportu, które będą jednocześnie zwiększać potencjał eksportowy naszej gospodarki. To program na miarę naszych potrzeb – mówi Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu Pesy.

Projekty zgłaszane do programu Innotabor powinny być ukierunkowane na opracowanie produktów wykorzystujących nowe materiały i technologie materiałowe oraz na stworzenie maszyn charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niezawodności. Produkcja seryjna takiego sprzętu będzie możliwa po wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, które wpływają na komfort podróżowania transportem kolejowym. Innotabor obejmie nie tylko innowacje dotyczące kolei dalekobieżnej. Część prac w ramach programu będzie dotyczyła środków transportu szynowego w miastach i dużych aglomeracjach.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony