Partnerzy serwisu:

W Remtraku powstały już trzy hale produkcyjne

inf. pras. oprac. jm 03.07.2020 4,4k

Nie zwalniają tempa prace modernizacyjne w oddziale PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach. W ramach trzeciego etapu rozbudowy zakładu powstały już trzy hale produkcyjne w ramach jednego kompleksu, w których trwają obecnie prace budowlano-wykończeniowe – informuje PKP Intercity. Zakończenie wartej 135 mln zł modernizacji planowane jest w drugim kwartale 2021 r. W rozbudowanym zakładzie spółka planuje zatrudnić około 450 nowych pracowników.
Umowa na trzeci etap modernizacji oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach została podpisana 13 września 2019 r. Zadanie inwestycyjne, o wartości 135 mln zł brutto, realizuje konsorcjum firm, w którym liderem jest Przedsiębiorstwo Agat, a partnerem Hochtief Polska.

Szeroki zakres prac modernizacyjnych


Jak przypomina inwestor, głównym celem rozbudowy jest dalsze podnoszenie jakości napraw taboru kolejowego i usług świadczonych w tym zakresie na rzecz PKP Intercity. Trzeci etap rozbudowy oddziału zakłada m.in. budowę trzech hal produkcyjnych w ramach jednego kompleksu. Będą w nich wykonywane naprawy zestawów kołowych i wózków, umożliwią one także naprawy lokomotyw i wagonów. Obecnie trwają już prace wykończeniowe w halach, po których możliwy będzie montaż specjalistycznych maszyn.

Zadanie inwestycyjne obejmuje również budowę dodatkowych budynków i pomieszczeń: budynku warsztatowo-socjalno-administracyjno-diagnostycznego, akumulatorowni, portierni, magazynów na podzespoły, części, materiały, gazy techniczne, oleje i smary. Przebudowana i rozbudowana zostanie również zewnętrzna i wewnętrzna infrastruktura techniczna oraz istniejący układ torowy.

Oddział w Idzikowicach ma za sobą już dwa etapy rozbudowy, zakończone odpowiednio w 2017 i 2018 roku. Wówczas zakład powiększył się o nową halę produkcyjną wyposażoną w wiele specjalistycznych stanowisk naprawczych. Pozwoliło to m.in. usprawnić proces naprawy wagonów i zwiększyć efektywność.

– Silna branża kolejowa jest bardzo ważnym elementem naszej stale rozwijającej się gospodarki. Konsekwentny rozwój PKP Intercity i jej spółki zależnej PKP Intercity Remtrak pokazuje, że nasz narodowy przewoźnik myśli przyszłościowo, realizując inwestycje służące dalszemu umacnianiu swojej pozycji rynkowej, zapewniając coraz więcej stabilnych miejsc pracy – mówi Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych cytowany w komunikacie.

Konsekwentne rozszerzanie kompetencji rynkowych

Jak podaje PKP IC, zakończenie modernizacji oddziału w Idzikowicach pozwoli znacząco zwiększyć liczbę i zakres prac wykonywanych dla PKP Intercity. Umożliwi wykonywanie i zapewnienie przewoźnikowi 100% napraw okresowych na 3., 4. i 5. poziomie utrzymania wszystkich typów wagonów, 100% napraw zestawów kołowych oraz 60% napraw lokomotyw elektrycznych.

Efektem będzie większe uniezależnianie się spółki od podmiotów zewnętrznych, szczególnie w przypadku naprawy zestawów kołowych. Pozwoli to na szybkie, elastyczne, a także efektywne kosztowo reakcje na bieżące potrzeby taborowe. Przełoży się to bezpośrednio na sprawną obsługę pasażerów. Zakończenie procesu modernizacji zakładu spowoduje także redukcję kosztów napraw wagonów i lokomotyw poprzez wykonywanie większości napraw podzespołów we własnym zakresie.

– Poprzez rozwój swoich kompetencji, a co za tym idzie stałe zwiększanie możliwości napraw i prac technicznych realizowanych we własnym zakresie, spółka PKP Intercity Remtrak istotnie przyczynia się do długofalowego rozwoju naszej spółki i całej Grupy Kapitałowej PKP Intercity – przekonuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

– Chcąc podnosić stale poziom świadczonych przez nas usług, inwestujemy równolegle zarówno w nowoczesny tabor, jak również w zaplecza techniczne, które są niezbędne do utrzymania dobrego stanu technicznego floty pociągów. Rozwój możliwości i kompetencji PKP Intercity Remtrak zapewni nam bezpieczeństwo w tym zakresie – zapowiada Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity ds. inwestycyjnych.

Inwestycja w rynek pracy i rozwój przyszłych kadr


Jak czytamy, zakończenie trzeciego etapu modernizacji oddziału w Idzikowicach ma również istotne znaczenie z punktu widzenia regionalnego rynku pracy. Docelowo pracę w oddziale na terenie Idzikowic znajdzie bowiem od 400 do 450 nowych pracowników, co przełoży się łącznie na ponad 800 miejsc pracy.

PKP Intercity Remtrak inwestuje także w wykształcenie przyszłych specjalistów. Spółka podpisała właśnie umowy stypendialne z technicznymi szkołami ponadgimnazjalnymi  w Opocznie i Drzewicy. To rozszerzenie rozpoczętej w 2019 roku współpracy, kiedy to PKP Intercity Remtrak objął patronatem obydwie placówki.

– Charakterystyczne dla branży kolejowej jest zjawisko „luki pokoleniowej”, która powoduje trudności w znalezieniu odpowiedniej liczby wysokiej klasy specjalistów. Myślimy długofalowo, dlatego rozwijamy współpracę ze szkołami technicznymi, aby wychowywać przyszłych pracowników – mówi Zbigniew Ciemny, prezes PKP Intercity Remtrak.

Plany dalszego rozwoju

Równolegle w maju br. PKP Intercity Remtrak wydłużyło do 31 grudnia 2021 roku umowy dzierżawy części przedsiębiorstwa naprawy taboru byłego Wagon Opole i opracowuje obecnie długoterminowy plan rozwoju opolskiego przedsiębiorstwa uwzględniający przygotowanie do jego przejęcia. PKP Intercity Remtrak zamierza rozwinąć Wagon Opole i zwiększyć zatrudnienie w zakładzie. Plany uwzględniają, że zakład w Opolu wraz z obecnymi oddziałami spółki w Warszawie i Idzikowicach będą wykonywać naprawy wagonów zabezpieczające w pełni potrzeby eksploatacyjne PKP Intercity. Potencjalna rozbudowa zakładu w Opolu pozwoliłaby także na wykonywanie napraw okresowych lokomotyw – podsumowuje przewoźnik.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony