Partnerzy serwisu:

W końcu jest umowa na przebudowę stacji Katowice Szopienice Północne

inf. pras oprac. RK 07.09.2020 2,5k

W końcu jest umowa na przebudowę stacji Katowice Szopienice Północne
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PKP PLK podpisały umowę na przebudowę stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. To część projektu północnej obwodnicy GOP, który pierwotnie miał zostać zrealizowany do 2020 roku.
W kwietniu 2018 roku, czyli 2,5 roku temu, PKP PLK ogłosiły przetarg na wykonanie prac na odcinkach Gliwice – Bytom, Chorzów Stary – Mysłowice oraz Dorota – Mysłowice Brzezinka, które szacowano na ponad 400 milionów złotych brutto. Pierwotnie projekt miał zostać zrealizowany do 2020 roku, ale realizację przesunięto na lata 2020–2022. Po otwarciu ofert okazało się, że wysokości ofert przekraczają kosztorys nawet dwukrotnie. W końcu PLK podniosła wartość inwestycji i podpisała umowę z Porr na zadanie nr 1, ale unieważniła zadanie nr 2.

Ponowny przetarg na zadanie nr 2 rozpisano w czerwcu 2019 roku. Teraz PKP PLK poinformowała o jego rozstrzygnięciu i podpisaniu umowy wartej ok. 100 mln złotych netto z konsorcjum KZN Rail (lider), Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Tor, Elkol i Nowak – Mosty. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Zakończenie prac planowane jest w I kwartale 2023 roku. 

Jak podaje inwestor, w ramach przebudowy stacji Katowice Szopienice Północne wymienione zostaną tory i rozjazdy, dzięki czemu prędkość pociągów wzrośnie dwukrotnie do 80 km/h. Zawieszona zostanie nowa sieć trakcyjna; przebudowa obejmie też urządzenia sterowania ruchem kolejowym wraz z nową nastawnią na stacji. Prace obejmą także remont obiektów inżynieryjnych, w tym przebudowę wiaduktu kolejowego przy ul. Lwowskiej w Katowicach. Ma pod nim powstać chodnik i ścieżka rowerowa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony