Partnerzy serwisu:

W jaki sposób pasażerowie PKP Intercity posadzą drzewa?

Michał Szymajda 16.04.2021 2k

W jaki sposób pasażerowie PKP Intercity posadzą drzewa?
Fot. PKP Intercity
Posłanka Paulina Matysiak zapytała Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Infrastruktury o to, jak wyglądać będzie dobrowolna opłata, którą na rzecz środowiska będzie można uiścić w ramach zakupu biletu PKP Intercity.
O wprowadzenie możliwości finansowej redukcji śladu węglowego przez pasażerów PKP Intercity mówił w styczniu członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz. PKP Intercity planuje realizować nasadzenia wraz z Lasami Państwowymi. Przewoźnik i organizacja podpisały już list intencyjny dotyczący współpracy przy tym projekcie, o czym informowaliśmy. 

– Planowana dodatkowa opłata ma charakter dobrowolny, w związku z tym nie prowadzi się szacunków dotyczących wysokości wpływów z jej wprowadzenia. Współpraca Lasów Państwowych z PKP Intercity związana jest z projektem Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW) oraz z organizowanymi w jego ramach aukcjami Jednostek Dwutlenku Węgla (JDW). Wysokości wpłat deklarowane są przez podmioty uczestniczące w aukcjach lub przekazujące darowizny. Szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej: www.klimat.lasy.gov.pl – wyjaśnił Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
W zależności od lokalizacji wskazanej przez uczestniczącego w aukcji lub przekazującego darowizny, posadzone zostaną takie gatunki drzew, które są odpowiednie dla danego siedliska.

– Istotne jest, że będą to gatunki rodzime, np.: sosna, brzoza, dąb, buk, itp. Miejsca, w których realizowane będą nasadzenia są zależne od dyspozycji ze strony PKP Intercity oraz możliwości znalezienia odpowiedniej lokalizacji. Nie można wykluczyć rozwiązania, w którym lokalizacje nasadzeń będą związane z regionami, w których dokonano wpłat – dodaje Edward Siarka.

Przekazana opłata w przypadku wskazania przez PKP Intercity przedsięwzięcia związanego z odnowieniem (posadzenie lasu, w miejscu uprzednio zajętym przez las, np. na terenach poklęskowych z 2017 r.) lub z zalesieniem (posadzenie lasu w miejscu, w którym uprzednio las nie występował, np. na powierzchni dotychczas użytkowanej rolniczo) zostanie przeznaczona na zakup sadzonek oraz koszty związane z ich posadzeniem. Pozostałe koszty utrzymane będą po stronie Lasów Państwowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony