Partnerzy serwisu:

W grudniu 2021 ruszy nocny pociąg Zurych – Amsterdam

Michał Szymajda 20.08.2020 376

W grudniu 2021 ruszy nocny pociąg Zurych – Amsterdam
Nocny pociąg do Wiednia na stacji Zurych Hbffot. M. Szymajda
Nie ma tygodnia, byśmy nie informowali o planowanych reaktywacjach bądź tworzeniu nowych relacji pociągów nocnych. Wygląda na to, że w Europie nadchodzi renesans tego transportu. Miejmy nadzieję, że planów nie pokrzyżuje koronawirus.
Tym razem do uruchamiania nocnych pociągów wrócić chcą Szwajcarzy. Co prawda, obecnie np. do Zurychu można przez noc dotrzeć pociągiem nocnym z Wiednia, Berlina, Pragi czy nawet z Zagrzebia, są to jednak pociągi uruchamiane przez Koleje Austriackie z partnerami spoza Szwajcarii. SBB chce wrócić do uruchamiania pierwszego pociągu po latach w grudniu 2021 roku.

Temu ma służyć umowa, którą SBB podpisały z niemieckim poolem taborowym RDC Asset. Ten ma dostarczyć Kolei Szwajcarskiej wagony sypialne na okres od grudnia 2021 do grudnia 2024 roku. W ramach umowy znajdzie się też utrzymanie pojazdów. Chodzi o pojazdy wyprodukowane w latach 90. dla DB, jednak po przeprowadzonej modernizacji i odświeżeniu wnętrza. Po takich pracach w środku znajdzie się Wi-Fi, nowoczesna klimatyzacja i system informacji pasażerskiej. Jeśli pomysł wypali, SBB mogą przedłużyć umowę najmu o rok.

SBB chciałyby odnowić połączenie Zurych – Amsterdam, które zostało zamknięte w 2016 roku, gdy z obsługi tej trasy wycofała się, podobnie jak z innych linii nocnych, spółka CityNightLine, podlegająca Deutsche Bahn. Wagony kuszetki, które jeździły w tych pociągach, kupuje obecnie m.in. RegioJet, które z ich pomocą uruchamia pociągi do Chorwacji i zamierza nimi jeździć do Polski.

Samodzielnie SBB ostatni nocny pociąg uruchamiało w 2009 roku. Jak podaje szwajcarska prasa, w następnej kolejności myśli się o nocnych połączeniach ze szwajcarskich miast do Kopenhagi, Rzymu, Barcelony czy Brukseli. Trwa dyskusja o tym, czy należałoby dla nich kupić nowy tabor. Odpowiedź na to pytanie da badanie frekwencji w pierwszym pociągu do Amsterdamu. Przypomnijmy, że do Amsterdamu z Wiednia od grudnia zaczną jeździć również pociągi OeBB. Będzie to grupa wagonów dołączana do pociągu od stycznia kursującego do Brukseli.

W pierwszych kilkudziesięciu sekundach poniższego filmu możemy zobaczyć jakie wagony są obiektem zainteresowania Szwajcarów.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony