Partnerzy serwisu:

W czerwcu Alstom zaprezentuje wodorowy pociąg iLint w Polsce

Jakub Madrjas 20.05.2021 2,5k

W czerwcu Alstom zaprezentuje wodorowy pociąg iLint w Polsce
Prezentacja wodorowego iLinta w WiedniuFot. Alstom
Jak dowiedział się „Rynek Kolejowy”, już w przyszłym miesiącu wodorowy pociąg iLint Alstomu przyjedzie do Polski na prezentację.
Alstom święci triumfy swojego wodorowego pociągu iLint. W grudniu został on w pełni zatwierdzony do regularnej obsługi pasażerskiej Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB). Niedawno Henri Poupart-Lafarge, dyrektor generalny Alstomu zapowiedział tournée gotowych już pociągów po Europie. Jak dowiaduje się „Rynek Kolejowy”, pociąg odwiedzi Polskę już w czerwcu.

– W czerwcu chcemy zaprezentować potencjalnym klientom nasz wodorowy zespół trakcyjny iLint na torze próbnym w Żmigrodzie – mówi Sławomir Nalewajka, dyrektor zarządzający, Alstom w Polsce. Jak dodaje, iLint jest regionalnym zespołem trakcyjnym – i taki właśnie pojazd producent chce zaoferować w naszym kraju.

– W Krajowym Planie Odbudowy pojawiła się możliwość dofinansowania zakupu pojazdów wodorowych, a kilka województw deklaruje chęć skorzystania z niej – zauważa prezes Nalewajka. Jeśli KPO zostanie zaakceptowany, pierwsze przetargi na tabor wodorowy mogą zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak podkreśla szef polskiego Alstomu, w Polsce wciąż wiele jest linii niezelektryfikowanych; wykorzystanie tam pojazdów wodorowych umożliwi bezemisyjny transport. Czy możliwe jest też zastąpienie spalinowych lokomotyw manewrowych, najczęściej dość starych, pojazdami bezemisyjnymi? – Na pewno pomyślimy o tym segmencie – zapewnia Sławomir Nalewajka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony