Partnerzy serwisu:

Chorzów Batory zyska zatrzymania pociągów dalekobieżnych

Jakub Madrjas 24.05.2018 5,4k

Chorzów Batory zyska zatrzymania pociągów dalekobieżnych
fot. Daniel Kuczob, SM42.pl
Od nowego rozkładu jazdy, na wniosek mieszkańców, na stacji Chorzów Batory zatrzymywać się będą pociągi dalekobieżne. Dzięki temu mieszkańcy nie będą musieli udawać się w podróż na pociąg do Katowic lub Zabrza.
Wniosek do PKP Intercity w tej sprawie wystosowali mieszkańcy miasta w lutym tego roku Czytelnik "RK" Michał Plaza i radny Krzysztof Szulc, założyciele grupy inicjatywnej „Chcemy postojów PKP Intercity w Chorzowie Batorym”. Jak pisali, Chorzów oraz sąsiednie Świętochłowice i Ruda Śląska mają utrudniony dostęp do kolejowego transportu międzyregionalnego. Zamieszkuje je łącznie 300 tysięcy osób, ale pociągi PKP Intercity nie posiadają na ich terenie rozkładowych postojów. Tymczasem dojazd do dworca w Katowicach czy Zabrzu może trwać nawet godzinę. 

Za wprowadzeniem postojów pociągów kategorii TLK oraz IC w Chorzowie Batorym przemawiają: doskonałe skomunikowanie transportem zbiorowym (tramwaje, autobusy) z wszystkimi dzielnicami Chorzowa i Świętochłowic oraz wschodnimi i południowymi fragmentami Rudy Śląskiej, dostosowana infrastruktura kolejowa i dworcowa do obsługi składów PKP Intercity oraz czynniki społeczne i ekologiczne – podkreślali. Poparcie inicjatywy wyraziły również władze samorządowe miejskie i wojewódzkie, a sprzeciwu w rozmowach z mieszkańcami nie wyrazili też przedstawiciele spółki Koleje Śląskie.

Wprawdzie PKP Intercity poinformowało redakcję "Rynku Kolejowego", że dopóki nie zostaną zakończone prace nad nowym rozkładem nie będzie się wypowiadać na jego temat, ale mieszkańcy otrzymali już obietnicę wprowadzenia zatrzymań. Potwierdza ją dla „RK” Ministerstwo Infrastruktury. – Ze względu na wystąpienia strony społecznej PKP Intercity SA zwróciła się do ministra właściwego do spraw transportu jako ustawowego organizatora międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich z propozycją wprowadzenia w ramach nowego rozkładu jazdy 2018/2019 postojów pociągów dotowanych przez ministra na stacji Chorzów Batory. Ministerstwo wyraziło na to zgodę w ramach pilotażu, od rozkładu jazdy 2018/2019, m.in. ze względu na prognozowaną wymianę podróżnych na tej stacji – poinformował nas rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś.

– Monitorowana liczba osób wsiadających i wysiadających na stacji Chorzów Batory będzie podstawą do podjęcia decyzji o zachowaniu lub rezygnacji z tych postojów w kolejnych rozkładach jazdy – informuje rzecznik ministerstwa. Na zatrzymania pociągów musi jeszcze wydać zgodę zarządca infrastruktury – PKP PLK, jednak, jak poinformowało Ministerstwo, w opinii PKP Intercity postój na stacji Chorzów Batory jest możliwy pod względem technicznym dla pociągów kategorii TLK i IC.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony