Partnerzy serwisu:

W Chełmie powstanie muzeum kolejnictwa

Jakub Madrjas 27.07.2020 86

W Chełmie powstanie muzeum kolejnictwa
fot. PKP SA
W przebudowanym chełmskim Dworcu PKP powstanie Muzeum Kolejnictwa. Miasto Chełm informuje, że porozumiało się z właścicielami licznych eksponatów znajdujących się w obecnie funkcjonującej na terenie PKP Izbie Pamięci Kolejnictwa.
– Wiele z tych eksponatów to rzeczy naprawdę ciekawe, zabytki techniki kolejowej, narzędzia pracy kolejarzy, a także różnego rodzaju pamiątki, mapy, mundury, sztandary, dokumenty związane z historią kolejnictwa w Chełmie, unikalne fotografie, a nawet makieta kolejowa ukazująca chełmski węzeł kolejowy – mówi Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM Chełm cytowany w komunikacie.

Po przekazaniu Miastu eksponaty trafią do Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie przejdą inwentaryzację i zostaną skatalogowane. Następnie, już po przebudowie Dworca, trafią do jednego z pomieszczeń nowego budynku. – Chcemy ukazać w ten sposób bogate tradycje kolejowe Chełma, a z drugiej strony utworzyć nową atrakcję turystyczną – wyjaśnia Kazimierczak.

Przebudowa chełmskiego dworca zaplanowana jest na przełom 2020 i 2021 roku. Aktualnie finalizowane są prace projektowe. Szczegóły oraz wizualizacje nowego dworca można znaleźć tutaj. – Modernizacja dworca Chełm jest częścią programu inwestycyjnego PKP SA realizowanego w latach 2016–2023. Urząd Miasta Chełm jest partnerem PKP SA przy tej inwestycji oraz innych naszych przedsięwzięciach, np. utworzeniu PKP Linii Chełmskiej Szerokotorowej – mówi “Rynkowi Kolejowemu” Michał Stilger, rzecznik PKP SA.

– Plany stworzenia izby tradycji / muzeum kolejnictwa to inicjatywa chełmskiego Urzędu Miasta, a miejsce na taką placówkę zostanie zapewnione w ramach inwestycji polegającej na kompleksowej przebudowie dworca Chełm. Po zakończeniu przebudowy Miasto zostałoby jednym z najemców powierzchni – wyjaśnia Stilger.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony