Partnerzy serwisu:

W Anglii ruszył pierwszy wodorowy pociąg [film]

Michał Szymajda 01.10.2020 2,7k

30 września w Anglii w trasę wyruszył pierwszy dwunapędowy pociąg, który podczas przejazdu z miejscowości Long Marston do Evesham korzystał wyłącznie z paliwa wodorowego. Nie jest to pojazd nowy. Stanowi raczej platformę do badań rozwojowych dla tego rodzaju paliwa.
HydroFlex, bo tak nazywa się pociąg, to efekt dwuletnich prac naukowców z Uniwersytetu w Birmingham na zespole trakcyjnym należącym do poolu taborowego Porterbrook. Łącznie wszyscy partnerzy zainwestowali w niego milion funtów. Efektem ma być sprawdzenie, czy przebudowa spalinowych zespołów trakcyjnych serii 319 na ekologiczne pojazdy hybrydowe ma sens.

Sprawdzane będzie różne położenie elementów napędowych i pojemników z wodorem w różnych pojazdach. Następnym krokiem na być przeniesienie urządzeń pod podłogę, tak aby nie zajmowały przestrzeni pasażerskiej. Jeśli testy wypadną pozytywnie, pojazdy tej serii będą przebudowywane na dużą skalę w 2023 roku.

Na razie pociąg będzie kursował bez pasażerów. Jazdy mają być prowadzone przez kolejne miesiące na głównych liniach kolejowych w Dolinie rzeki Tees w północno-wschodniej Anglii. Ten region ma stać się polem doświadczalnym dla różnych wodorowych pojazdów. Tutaj powstanie największa w Wielkiej Brytanii stacja tankowania wodoru. W miastach Doliny w niedalekiej przyszłości mają się poruszać wodorowe autobusy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony