Partnerzy serwisu:

Vulcano z Newagu nie kursują dookoła Etny. Dlaczego?

Michał Szymajda 25.08.2022 9,7k

Vulcano z Newagu nie kursują dookoła Etny. Dlaczego?
Volcano na Sycyliifot. MS, Rynek Kolejowy
Spalinowe zespoły trakcyjne Vulcano, które dla Włochów zbudował Newag, nie wyjeżdżają na malowniczą trasę dookoła wulkanu Etna na Sycylii. Zapytaliśmy producenta dlaczego.
Jak poinformowała dziennikarka Emilia Derewienko, pojazdy, pomimo tego, że są zdecydowanie najnowocześniejszymi na wąskotorowej kolei dookoła Etny, nie wyjeżdżają na trasy.

Rzeczywiście, cztery wyprodukowane przez Newag pojazdy, które przygotowano do kursowania po torach o rozstawie 950 mm, stoją. Przewoźnik wysyła na trasę stare pojazdy, często bez klimatyzacji, będące w nienajlepszym stanie. Zdaniem Newagu, nie jest jednak prawdą, że naprawa Vulcano kosztować miała przewoźnika zbyt dużo. 

Okazuje się, że pojazdy Vulcano przez długi okres nie wykonywały pracy przewozowej. Przewoźnik (FCE) został zmuszony do zawieszenia przewozów w okresie pandemii ze względu na niewielkie potoki pasażerów. Kolej Etneńska obsługuje głównie ruch turystyczne i dowozy do szkół, a przez ostatnie pandemiczne dwa lata jednych i drugich zabrakło. Równocześnie pojawiła się konieczność wykonania czynności utrzymania poziomu P4 zdeterminowana czasem eksploatacji pojazdów.

– Przewoźnik z początkiem 2022 roku ogłosił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na naprawę na tym poziomie, ale ze względu na mniejszy przebieg pojazdów, zdecydował się na wprowadzenie zmian w zakresie rzeczowym czynności wskazanych w Dokumentacji Systemu Utrzymania. Oczekiwał równocześnie wydłużenia gwarancji na pojazdy po wykonanych czynnościach utrzymania – powiedział w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” wiceprezes Newagu, Józef Michalik.

– Wymagania prowadziły do nieakceptowalnego przez nas ryzyka poniesienia wysokich kosztów gwarancyjnych w przyszłości co skutkowało odstąpieniem przez nas od złożenia oferty – dodał Michalik. Nie złożył jej też nikt inny. Obecnie Ferrovia Circumetnea zastanawia się nad wznowieniem przetargu oraz nieco innymi jego warunkami.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony