Partnerzy serwisu:

VAT na bilety. Decyzji nie ma, rząd szuka rozwiązania

Redakcja 20.01.2023 1,1k

VAT na bilety. Decyzji nie ma, rząd szuka rozwiązania
Fot. PKP Intercity
Podwyżka cen biletów w PKP Intercity nie schodzi z pierwszych stron gazet i serwisów informacyjnych. Rzecznik rządu zapewnia, że władze szukają rozwiązania, ale liczy głównie na „działania o charakterze zarządczym” przewoźnika.
Decyzja o podniesieniu cen przez PKP Intercity spotkała się z ogromną krytyką i szybko trafiła do głównego nurtu dyskusji politycznych. Przedstawiciele rządu i przewoźnika od kilku już tygodni tłumaczą się z podjętych decyzji. Przy tej okazji powróciła także sprawa proponowanego już kilka lat temu obniżenia stawki podatku VAT z 8% do 0% na bilety w transporcie publicznym.

Władze Polski przygotowywały się do obniżki VAT już w 2020 r. Komisja Europejska z miała wówczas z powodów proceduralnych odrzucić wniosek derogacyjny. Od tego czasu polskie Ministerstwo Finansów twierdzi, że trzeba czekać na efekty trwających uzgodnień międzynarodowych w tej sprawie na szczeblu unijnym. W ubiegłym roku weszła jednak w życie nowa unijna dyrektywa o VAT i wszystko wskazuje na to, że na jej mocy państwa członkowskie mogą już obniżać VAT na przewóz osób samodzielnie. Ostatnio decyzję o obniżeniu podatku podjęła Finlandia.

– Z moich informacji wynika, że złożony przez nas wniosek nie był dobrze napisany. Istotne jest jednak pytanie co robimy teraz? Czy płaczemy i obrażamy się na Komisję Europejską, czy piszemy nowy wniosek, czy może sprawdziliśmy już czy decyzję możemy podjąć samodzielnie – mówił dzisiaj (20 stycznia) w magazynie Onet Rano Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

– Szukamy rozwiązań, które obniżą ceny w tym zakresie, ale oczekujemy przede wszystkim działań ze strony spółki PKP, która podejmie też działania o charakterze zarządczym, tak aby zastanowić się, w jaki sposób tę politykę cenową rozsądnie sterować, aby uwzględnić czynnik społeczny – powiedział w czwartek (19 stycznia) cytowany przez TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał przy tym, że nie ma jeszcze decyzji co do obniżenia VAT na bilety.

Odpowiedzi na pytanie w sprawie zmian podatkowych unika także resort odpowiedzialny za finanse. – Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Finansów analizuje różne scenariusze wsparcia o charakterze podatkowym i pozapodatkowym – odpowiada na nasze i innych redakcji pytania w tej sprawie Ministerstwo Finansów.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony