Partnerzy serwisu:

Huragan Grzegorz. PKP PLK uporały się z większością zakłóceń

Witold Urbanowicz 30.10.2017 10,4k

Huragan Grzegorz. PKP PLK uporały się z większością zakłóceń
Wałbrzych Miasto (zdjęcie poglądowe)fot. Martyn Janduła
Bardzo silny wiatr, którego prędkość przekracza 115 km/h, nie pozostaje bez wpływu na ruch pociągów. PKP PLK przez noc uporało się z największymi utrudnieniami na sieci kolejowej, ale silny wiatr dalej jest zagrożeniem dla planowego ruchu pociągów.
Aktualizacja, poniedziałek, godzina 9:00

Jak informuje PKP PLK – sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna. W nocy zakończono usuwanie drzew i naprawę sieci trakcyjnej na liniach Dolnego Śląska i Śląska. Pracowały pociągi do naprawy sieci trakcyjnej i zespoły pogotowia technicznego. Do południa zakończa się prace na odcinku Sól – Zwardoń. Przed pierwszymi pociągami wykonano już jazdy patrolowe na 1300 km linii. Nadal pracują specjalne zespoły przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników w Sosnowcu, Wrocławiu i Krakowie.

–  W okresie podróży związanych z obchodami Wszystkich Świętych zarządca infrastruktury dodatkowo sprawdza przejezdność linii kolejowych. W pogotowiu pozostaje 165 zespołów pogotowia technicznego, których zadaniem jest szybkie usuwanie ewentualnych usterek. Na ustalonych stacjach czuwają również pracownicy 66 pociągów sieciowych. W całym kraju analizowane są prognozy pogody, aby jak najlepiej przygotować dyżurne zespoły do pracy. W zależności od sytuacji i warunków pogodowych do działań będą włączani dodatkowi pracownicy i sprzęt – powiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Koleje Śląskie wieczorem w niedzielę zmagały się z problemami na odcinkach Zwardoń – Łodygowice oraz Skoczów – Wisła Głębce (O godzinie 7:50 został otwarty szlak Sól - Zwardoń) Przestrzeżono, że utrudnienia mogą trwać także w poniedziałek rano i tak też się stało - 3 pociągi KŚ zostały zastąpione autobusami. 

Wiatr do 115 km/h

Cyklon Grzegorz, który przechodzi teraz nad Polską, powoduje także zamieszanie na kolei. – Wiatr przekracza 115 km/h. Na terenie województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego zostały powołane sztaby kryzysowe – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Najgorsza sytuacja występuje w województwie dolnośląskim. – To właściwie jedyny region, w którym obecnie są utrudnienia. Na godz. 13:00 występują one głównie na linii Wrocław – Jelenia Góra na odcinku od Wałbrzycha do Jeleniej Góry – mówi Siemieniec.

Jak dodaje Siemieniec, wcześniej udrożniono już szlak Mietków – Kąty Wrocławskie. – Trwają prace na odcinku Jelenia Góra – Węgliniec – mówi Mirosław Siemieniec. Za pociągi spółek PKP Intercity i Kolei Dolnośląskich między Wrocławiem a Jelenią Górą kursuje autobusowa komunikacja zastępcza. – Dodatkowo działają wzmocnione zespoły techniczne Skierowano dwie dodatkowe lokomotywy do przeciągania składów w razie problemów z zasilaniem –mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Koleje Dolnośląskie po godz. 13:00 informowały, że w związku z brakiem możliwości przejazdu na odcinku Wałbrzych Główny – Boguszów Gorce Zachodnie uruchomiono dwa autobusy zastępcze. Odcinek Lubań Śląski – Węgliniec nadal pozostaje nieprzejezdny, a usuwanie szkód potrwa prawdopodobnie do końca dnia. Wg informacji KD występują utrudnienia wtórne na linii Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny i Kudowa Zdrój – Kłodzko Główne. Pociągi kursują z opóźnieniem. Po godz. 14 poinformowano o wznowieniu ruchu na trasie Wrocław – Jelcz-Laskowice.

Wcześniej występowały też utrudnienia w województwie śląskim. Pociąg PKP Intercity Wisła relacji Warszawa Wschodnia – Wisła Uzdrowisko zakończył bieg na stacji Chybie. Koleje Śląskie informowały o wprowadzeniu komunikacji zastępczej na trasach Węgierska Górka – Żywiec oraz Ustroń – Goleszów.

W związku z występującymi i możliwymi utrudnieniami, jak informuje PKP Intercity, do końca dnia wprowadzono wzajemne honorowanie biletów między spółkami PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Koleje Mazowieckie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony