Partnerzy serwisu:

UTK zapowiada walkę z nagminną jazdą na sygnał zastępczy

Jakub Madrjas 17.08.2016 398

UTK zapowiada walkę z nagminną jazdą na sygnał zastępczy
Fot. Bartosz Sawczak, SM42.pl
Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na sieci zarządzanej przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe odnotowano wzrost średniej długości okresu stosowania sygnałów zastępczych o ponad 80% – informuje Urząd Transportu Kolejowego, który zapowiada walkę z nagminnym używaniem – w założeniu stosowanego tylko awaryjnie – sygnału.
Jak informuje urząd, na początku sierpnia 2016 r. w 12 lokalizacjach ruch pociągów prowadzony był na sygnał zastępczy dłużej niż 60 dni, czyli powyżej tej średniej. W skrajnym przypadku, na stacji Bydgoszcz Emilianowo, przekroczył jeden rok.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zażądał od PKP PLK, by w ciągu siedmiu dni udzieliło szczegółowych wyjaśnień na temat technicznych lub organizacyjnych przyczyn uzasadniających tak długie prowadzenie ruchu w oparciu o sygnały zastępcze. Oczekiwane jest także przedstawienie podjętych w tym zakresie środków zaradczych. Ponadto zostaną przeprowadzone działania nadzorcze na wybranych posterunkach, na których stosuje się prowadzenie ruchu pociągów na sygnał zastępczy.

Sygnał zastępczy w ruchu kolejowym jest stosowany w przypadku braku możliwości podania sygnału zezwalającego na semaforze. Podczas prowadzenia ruchu pociągów przy użyciu sygnału zastępczego bezpieczeństwo jazdy zależy głównie od właściwego postępowania pracowników personelu obsługi. W przypadku wystąpienia błędu ludzkiego może to doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia, a w konsekwencji do incydentu, wypadku lub poważnego wypadku kolejowego – przypomina UTK.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony