Partnerzy serwisu:

UTK zamawia elektroniczny system Krajowego Rejestru Maszynistów

Michał Szymajda 26.04.2021 3,8k

UTK zamawia elektroniczny system Krajowego Rejestru Maszynistów
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Urząd Transportu Kolejowego ogłosił przetarg na wykonanie Krajowego Rejestru Maszynistów i Prowadzących Pojazdy. Działania w tym kierunku były zapowiadane już wcześniej. Rejestr ma pomóc w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa na polskiej kolei. 
Jak tłumaczy Tomasz Frankowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UTK, decyzję o trybie przetargowym podjęto ze względu na konieczność stworzenia dużej bazy danych oraz odpowiedniej infrastruktury technicznej. Potrzebne do niej będzie także wsparcie techniczne i utrzymania po wdrożeniu systemu. – Zakres i stopień skomplikowania prac uzasadnia ich zlecenie podmiotowi zewnętrznemu – powiedział Frankowski.

Projekt tworzenia specjalnej bazy danych zakłada, że w jednym miejscu, pod kontrolą UTK, znajdą się spójne i wiarygodne dane dotyczące uprawnień prowadzących pojazdy kolejowe, dotąd rozproszone w różnych bazach danych. Uruchomienie centralnego rejestru pozwoli na stopniową likwidację wersji papierowych dokumentów przez automatyzację i elektronizację dokumentów.

Jak informuje Urząd, planuje się stworzenie dwóch równolegle działających interfejsów. Jeden będzie umożliwił wymianę danych z systemami wewnętrznymi przewoźnika w warstwie aplikacyjnej (np. API), drugi będzie istniał w postaci strony internetowej, do której uprawniony pracownik może się zalogować i przekazać dane.

Dane do rejestru będą przekazywane online przez:

  • ośrodek szkolenia w zakresie danych o przeprowadzonych szkoleniach, sprawdzianach wiedzy i umiejętności oraz pouczeniach okresowych i doraźnych,
  • przewoźnika kolejowego i zarządcę infrastruktury w zakresie danych pochodzących z rejestru świadectw maszynistów,
  • podmiot uprawniony do wydania prawa kierowania pojazdem kolejowym w zakresie danych dotyczących prowadzącego pojazdy kolejowe;
  • podmiot uprawniony do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów o wydanych orzeczeniach lekarskich.
Zamówienie jest realizowane w ramach projektu  POIiŚ „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów”. Oferty można składać do 17 maj 2021. Kryteria oceny ofert to: cena (60%), jakość (20%) i doświadczenie (20%).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony