Partnerzy serwisu:

UTK: Przewoźnicy akceptują opłaty za egzaminy

Roman Czubiński 07.10.2022 2k

UTK: Przewoźnicy akceptują opłaty za egzaminy
fot. UTK
Przewoźnicy nie zgłaszają uwag do projektu nowego cennika opłat za egzaminy maszynistów – twierdzi Urząd Transportu Kolejowego. Według Urzędu wysokość nowych stawek jest umiarkowana, a opłaty pokryją tylko niezbędne koszty szkolenia.
Projekt zmiany rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie opłat pobieranych przez prezesa UTK jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Jeśli nowy cennik zostanie przyjęty, wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Egzamin na licencję maszynisty będzie wtedy kosztował 150 zł. Przeprowadzenie egzaminu na świadectwo maszynisty będzie czterokrotnie droższe – opłata ma wynosić 600 zł. Część przedstawicieli branży ma wątpliwości, czy taka wysokość stawek (zwłaszcza za świadectwo) nie podwyższy i tak już wysokiego progu wejścia do zawodu maszynisty. W ocenie UTK nie są to jednak stawki wygórowane.

– Wysokość opłat, na poziomie zdecydowanie niższym niż limit określony ustawą, wynika przede wszystkim z potrzeby ograniczenia możliwości występowania barier ekonomicznych wejścia do zawodu maszynisty oraz ograniczenie nadmiernego przychodu dla państwowych jednostek budżetowych. Na wysokość opłaty za przeprowadzenie poszczególnych rodzajów egzaminu wpływa ich zakres, a co za tym idzie – koszty osobowe i techniczne, niezbędne do poniesienia w związku z różnym stopniem zaangażowania personelu oraz narzędzi technicznych, niezbędnych do przeprowadzenia egzaminów – czytamy w uzasadnieniu decyzji prezesa UTK.

W odpowiedzi na nasze pytania UTK wyjaśnia, że przewoźnicy nie zgłaszają zastrzeżeń do zaproponowanej taryfy. – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nie otrzymywał ze strony rynku kolejowego głosów krytykujących planowane wysokości opłat – twierdzi naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Tomasz Frankowski.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony