Partnerzy serwisu:

UTK: PKP Intercity naruszyło interesy pasażerów

Michał Szymajda 19.02.2016 131

UTK: PKP Intercity naruszyło interesy pasażerów
PKP Intercity nie zgadza się z argumentacją.Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
18 lutego Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy Sądzie Okręgowym w Warszawie oddalił odwołanie spółki PKP Intercity od decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, nakładającej karę pieniężną w kwocie 24 817,67 złotych na przewoźnika.
Urząd nałożył na PKP Intercity karę za naruszenie zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym. Jak informuje UTK, sąd uznał odwołanie PKP IC za całkowicie nieuzasadnione.

Naruszenie, którego dopuściła się spółka, polegało zdaniem UTK na niepodaniu do publicznej wiadomości w stosownym terminie, informacji o zmianach w taryfie przewozowej PKP Intercity. Zmiany dotyczyły cennika usług przewozowych, a także Regulaminu Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt oraz Regulaminu internetowej sprzedaży biletów. Miały miejsce w połowie 2013 roku.

Sąd: PKP Intercity nie wywiązało się z ustawowych obowiązków

– W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wyjaśnił, że spółka nie podała do publicznej wiadomości „Cennika usług przewozowych” i „Regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt” w sposób zwyczajowo przyjęty w stosownym terminie, pomimo wprowadzenia w życie 9 czerwca 2013 r. i faktycznego stosowania nowej taryfy. Sąd uznał, że spółka nie wywiązała się z ustawowych obowiązków wynikających z Prawa przewozowego – poinformował Urząd Transportu Kolejowego.

W związku z powyższym, zdaniem Sądu, Prezes UTK słusznie zakwalifikował działanie PKP Intercity jako naruszenie zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym, o którym mowa w art. 14b ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym, i nałożył karę pieniężną. Sąd uznał, że kara nie jest wygórowana, mieści się w zakresie możliwości finansowych ukaranego podmiotu oraz jest adekwatna do naruszenia.

PKP Intercity: wyrok wciąż nieprawomocny

– Wyrok jest nieprawomocny. PKP Intercity złożyło w dniu dzisiejszym wniosek o sporządzenie uzasadnienia przedmiotowego wyroku. Po jego otrzymaniu i zapoznaniu się z pisemnymi motywami rozstrzygnięcia sądu, spółka podejmie decyzję co do dalszych działań w sprawie – poinformowała Marta Ziemska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony