Partnerzy serwisu:

UTK: Orzeczenie sądu korzystne dla pasażerów

Jakub Madrjas 14.09.2016 139

UTK: Orzeczenie sądu korzystne dla pasażerów
rozkład jazdy na dworcu Warszawa Śródmieście, 2015 r.Fot. Czytelnik RK
Urząd Transportu Kolejowego jest zadowolony z ostatniego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przyznał on UTK rację, że publikowanie rozkładu jazdy na okres dwumiesięczny przez PKP PLK naruszało interesy pasażerów.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że publikacja rocznego rozkładu jazdy pociągów na rok 2012/2013 w odcinkach dwumiesięcznych naruszyła zbiorowe interesy pasażerów. Dodatkowo zdaniem UTK rozkład powinien zostać opublikowany w formie tabel dla poszczególnych linii z wyszczególnieniem kursujących tam pociągów, ale tego zarzutu NSA nie potwierdził. O sprawie pisaliśmy wczoraj.

Swoje stanowisko w sprawie wyroku NSA na prośbę "Rynku Kolejowego" przekazał Urząd Transportu Kolejowego. – Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego należy ocenić pozytywnie z perspektywy praw pasażerów – pisze Sławomir Sadowski z wydziału prasowego UTK. Jak dodaje, w orzeczeniu potwierdzone zostało prawo pasażerów do informacji. – Jest to zgodne ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego wyrażonym w decyzji administracyjnej, którą zakwestionował zarządca infrastruktury – zaznacza Sadowski.

– Z materiału wynikało, że podróżni pozbawieni byli tak podstawowej informacji, jak rozkład jazdy w dłuższej perspektywie czasowej – dodaje przedstawiciel urzędu. W ocenie Prezesa UTK przepisy ustawy o transporcie kolejowym, nakładające na zarządcę infrastruktury obowiązek publikacji rozkładu jazdy jednoznacznie wskazują na fakt, że jest on ustalany raz w roku.

– Zdaniem Prezesa UTK podzielonym przez Sąd, przepisy ustawy o transporcie kolejowym zostają naruszone w sytuacji, gdy zarządca infrastruktury sześciokrotnie publikuje rozkład jazdy, za każdym razem jedynie na dwa miesiące. Sąd zatem słusznie ocenił, że tego typu praktyka narusza zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym, ponieważ m.in. uniemożliwia zaplanowanie podróży w perspektywie dalszej niż dwa miesiące – podsumowuje Sławomir Sadowski.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony