Partnerzy serwisu:

UTK opublikował statystyki stacji i przystanków

inf. pras. oprac. jm 19.10.2018 8k

UTK opublikował statystyki stacji i przystanków
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl,
Na stronie Urzędu Transportu Kolejowego opublikowane zostały dane dotyczące liczby pasażerów wsiadających i wysiadających na 2655 wszystkich stacjach i przystankach kolejowych w Polsce za 2017 rok. Na 268 stacjach wymiana podróżnych przekracza tysiąc osób każdej doby, na ponad 1,5 tys. wsiadających i wysiadających pasażerów jest mniej niż stu dziennie.
Przedstawione dane pokazują wymianę pasażerów na poszczególnych stacjach i przystankach, czyli liczbę podróżnych wsiadających i wysiadających każdej doby. Wymiana pasażerów na wszystkich stacjach kształtowała się w 2017 r. na poziomie 605 mln osób. Ten wynik to liczba pasażerów kolei pomnożona razy dwa (każdy pasażer liczony jest dwukrotnie – pierwszy raz kiedy wsiada do pociągu i drugi – kiedy wysiada), od której odjęto wsiadających i wysiadających na stacjach poza granicami Polski.

Liderami w statystyce największej wymiany pasażerskiej są przystanek Warszawa Śródmieście i stacja Poznań Główny (po 53 tys. osób). Dalej są Wrocław Główny (52 tys.), Warszawa Wschodnia (45,1 tys.) i Kraków Główny. Pierwszą dziesiątkę zamykają kolejno: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Katowice, Gdynia Główna i Gdańsk Główny. W kategorii stacje o dobowej wymianie pasażerskiej powyżej 1000 osób, na których zatrzymywał się jeden przewoźnik lub udział jednego przewoźnika był bliski 100% liderem jest Warszawa Wileńska (ponad 20 tys. osób). Za nią jest Gdańsk Śródmieście, Wejherowo, Warszawa Śródmieście WKD oraz Rumia.

Dane wskazują, że np. Bydgoszcz Główna to wymiana pasażerów na poziomie ponad 11 tys. osób. W Gnieźnie wsiada i wysiada 5 tys. osób – tyle co na  stacji Warszawa Wesoła. Na liczbę pasażerów wsiadających i wysiadających na danych stacjach ma wpływ wiele czynników. Poza wielkością miejscowości istotne są m.in. charakter połączeń kolejowych, możliwość dogodnych przesiadek czy gospodarcza rola pobliskich miejscowości.

Dane przedstawiają dobową wymianę pasażerów na stacjach w następującej formie: w zaokrągleniu do pełnych setek – dla stacji o wymianie pasażerów powyżej 1000 osób, na których zatrzymywał się więcej niż jeden przewoźnik; w przedziałach – dla stacji o wymianie pasażerów powyżej 1000 osób, na których zatrzymywał się jeden przewoźnik lub udział jednego przewoźnika był bliski 100% oraz dla wszystkich stacji o wymianie pasażerów poniżej 1000 osób.

Dane dotyczące wszystkich stacji kolejowych w Polsce można pobrać na stronie UTK w pliku xlsx.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony