Partnerzy serwisu:

UTK nawiązuje oficjalną współpracę z ERA ws. IV pakietu

Witold Urbanowicz 24.09.2019 998

UTK nawiązuje oficjalną współpracę z ERA ws. IV pakietu
fot. Michał Szymajda
Na targach Trako w Gdańsku Urząd Transportu Kolejowego zawarł umowę o współpracy z Agencją Kolejową Unii Europejskiej (ERA). Dokument ten jest niezbędny dla wdrożenia IV pakietu kolejowego, który ma obowiazywać w Polsce od czerwca przyszłego roku.
UTK podpisał oficjalną umowę o współpracy z Agencją Kolejową Unii Europejskiej. – Celem tej umowy będzie ścisła współpraca, także w zakresie wdrażania IV pakietu kolejowego. Środowiska kolejowe trochę się go obawiają, ale jesteśmy przekonani, że dzięki niemu system kolejowy w Europie będzie bardziej efektywny i bez barier będziemy przekraczać granice – mówi Ignacy Góra, prezes UTK.

Podobne umowy unijna agencja podpisuje z innymi regulatorami w poszczególnych krajach europejskich. – Jak rozumiem, są pewne obawy, ale i silne wizje wykorzystania tego, co umożliwia IV pakiet. Współpracujemy z UTK od wielu lat i ten dokument jest potwierdzeniem naszych dobrych kontaktów – wskazuje Josef Doppelbauer, szef ERA.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i władz PKP SA. – Ta umowa to materialny wymiar współpracy. Wynika z tego, że pan prezes UTK i pan dyrektor ERA nadają na tych samych falach i są po prostu przyjaciółmi kolei – podsumowuje Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

IV pakiet ma wejść w życie w Polsce – zgodnie z założeniami – 16 czerwca 2020 r. Reguluje on m.in. wydawanie jednolitych certyfikatów i dopuszczeń pojazdów w krajach Unii Europejskiej. Przewoźnik, który będzie chciał jeździć za granicą, będzie starał się o dopuszczenie pojazdu w ERA. Agencja będzie współpracować w części krajowej z odpowiednimi regulatorami.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony