Partnerzy serwisu:

UTK: Kurczą się przewozy towarowe w Polsce

Martyn Janduła 31.10.2016 402

UTK: Kurczą się przewozy towarowe w Polsce
fot. PKP LHS
Urząd Transportu Kolejowego podsumował kolejny miesiąc w przewozach towarowych. Wyniki za pierwszych dziewięć miesięcy roku wskazują, że ten sektor w Polsce nieznacznie się skurczył. PKP Cargo nadal pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem przewożonej masy towarów i pracy przewozowej, mimo iż nadal notuje spore spadki. Mniejsi przewoźnicy z kolei poprawiają swoje wyniki.
Urząd Transportu Kolejowego opublikował na swojej stronie kolejne podsumowanie dotyczące przewozów towarowych. Tym razem dołączono dane pochodzące z września. Okazuje się, że porównanie pierwszych 9 miesięcy od początku roku z analogicznym okresem z 2015 roku, daje skutek w postaci ujemnego bilansu.

Szczuplejszy rynek

W okresie od stycznia do września przewieziono już ogółem 161,8 tys. ton towarów, co daje prawie 2-proc. spadek w porównaniu z 2015 rokiem, kiedy to przewieziono w Polsce 165 tys. ton. W ujęciu miesięcznym, zwłaszcza w porównaniu z ubiegłym rokiem, parametr ten notuje ciągły spadek.

Spadła również o pół procenta praca przewozowa z 37,1 mln tonokilometrów do 36,9 mln tonokilometrów. Prawie półtoraprocentowy (1,26%) spadek wynikł także w związku z pracą eksploatacyjną. W 2015 roku wynosiła ona 54,8 tys. pociągokilometrów, a obecnie 54,1 tys. pociągokilometrów.

PKP Cargo ciągle spada

We wrześniu Grupa PKP Cargo przewiozła w Polsce 8,97 mln ton towarów – czyli o 8,8 proc. mniej niż przed miesiącem – a w ujęciu narastającym po dziewięciu miesiącach wyniosło to 71,0 mln ton – czyli aż o 10% mniej niż przed rokiem. Grupa mimo wszystko jest ciągłym liderem wśród przewoźników towarowych. Wśród przewożonej masy jej udział w rynku przewozów z miesiąca na miesiąc nieznacznie topnieje. Obecnie jest on na poziomie 43,6%. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest to spadek o 3,88% (47,48% w 2015 r.).

Wykonana praca przewozowa Grupy PKP Cargo we wrześniu wyniosła 2,3 mld tkm – o 7,8% mniej niż we wrześniu ubiegłego roku, z kolei o 0,8% lepiej niż w sierpniu tego roku – a narastająco po dziewięciu miesiącach 19,0 mld tkm (-8,2% rdr). Także pod względem tego parametru Grupa jest liderem w zestawieniu. Mimo że w ujęciu miesięcznym praca przewozowa tego przewoźnika rosła przez ostatnie 5 miesięcy, to w ujęciu ogólnym za całe 9 miesięcy wynik 51,3% jest gorszy w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy wynosił 55,7%.

Zastój na rynku

Przyczyny mniejszych przewozów krajowych we wrześniu, w porównaniu do ubiegłego roku, Grupa PKP Cargo upatruje w słabszej dynamice m.in. na rynkach węgla kamiennego, kamienia i metali.

Pogorszenie się wyników Grupa PKP Cargo tłumaczy przede wszystkim mniejszymi przewozami węgla na skutek utraty w ubiegłym roku części zleceń dla największych grup energetycznych w Polsce, a także spadku importu ze Wschodu. Jak dodaje przewoźnik, z kolei niższy wolumen przewozów kamienia wynikał z niskiego stopnia realizacji inwestycji drogowych oraz kolejowych.

W porównaniu do wyników sprzed roku, we wrześniu Grupa PKP Cargo zwiększyła przewozy m.in. kontenerów, nawozów i drewna. Z kolei w porównaniu września do sierpnia, Grupa odnotowała wzrost przewozów w takich grupach towarów jak kamień, węgiel kamienny oraz rudy.

Innym lekko rośnie

Drugi w zestawieniu przewiezionej masy towarów przewoźnik – DB Cargo Polska – zanotował z kolei 0,5% wzrost w tym ujęciu. Jego udział w rynku przewozów towarów pod względem masy lokuje się obecnie za pierwszych dziewięć miesięcy na poziomie 18,2%. W ubiegłym roku wynosił 17,71%. Z kolei pod względem pracy przewozowej również przewoźnik poprawił ogólny wynik o 0,26%. Plasuje go to na piątej pozycji wśród przewoźników w tym ujęciu.

Również Lotos Kolej poprawiła wynik 0,19% rok do roku w ilości przewożonej masy, co pozwoliło zająć przewoźnikowi pod tym względem trzecie miejsce. Obecnie jej udział w rynku to 5,80%. Z kolei pod względem pracy przewozowej Lotos Kolej plasuje się na drugim miejscu – za Grupą PKP Cargo – z wynikiem 10,38%. Jest to wzrost o 0,47% w stosunku do roku ubiegłego.

Warto podkreślić, że na ogólny wynik za 2016 rok wpływ mają w dużej mierze przewozy PKP Cargo. Kiedy temu największemu przewoźnikowi spadają wskaźniki, to inne firmy przewozowe notują z kolei drobne wzrosty.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony