Partnerzy serwisu:

UTK: Kontrole pociągów w czasie ferii

inf. pras. 17.01.2020 98

UTK: Kontrole pociągów w czasie ferii
fot. UTK
Inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego w trakcie ferii prowadzą intensywne kontrole pociągów. Działania UTK pomagają w tym, by podróż była bezpieczna i komfortowa. Od 13 stycznia do 23 lutego pracownicy urzędu sprawdzą dodatkowo ponad 140 składów. W ramach Kampanii Kolejowe ABC UTK edukuje też dzieci, jak bezpiecznie podróżować koleją – podaje urząd.
Ferie trwają już w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Inspektorzy UTK, w ramach dodatkowych kontroli, sprawdzili m.in. pociąg PKP Intercity jadący z Katowic do Słupska. – Każdy pasażer wsiadający do pociągu powinien mieć pewność, że jego podróż będzie bezpieczna i wygodna. Dodatkowe kontrole Urzędu Transportu Kolejowego motywują przewoźników, by zawsze zapewniać odpowiednie warunki podróży – mówił w trakcie kontroli dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Podróżni doceniają zalety podróżowania koleją. Z szacunków wynika, że w ubiegłym roku pociąg jako środek transportu wybrało ponad 330 mln osób – dodał.

Kontrole UTK są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem w trasę lub w trakcie jazdy pociągu. Inspektorzy sprawdzają elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, m.in. zestawy kołowe i hamulce, stan techniczny drzwi, kwalifikacje maszynistów i drużyny konduktorskiej. Dużą wagę inspektorzy przywiązują do elementów związanych z komfortem podróżowania i prawami pasażera, takich jak czystość składu, toalety i ich wyposażenie, stan okien w przedziałach, działanie ogrzewania oraz oświetlenia, informacja megafonowa i wizualna oraz odpowiednie oznaczenie relacji pociągu. Zwracają również uwagę na frekwencję.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Prezes UTK nakazuje ich usunięcie i dokładną analizę, by nie powtarzały się w przyszłości. Może również w drodze decyzji stwierdzić naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, wyłączyć z eksploatacji pojazd kolejowy lub ograniczyć jego eksploatację. Jeśli naruszenia nie zostaną usunięte we wskazanym terminie, to za każdy dzień opóźnienia grozi przewoźnikowi do 5 tys. euro kary.

Wzmożone kontrole rozpoczęły się już w trakcie okresu świąteczno-noworocznego. W tym czasie inspektorzy UTK sprawdzili dodatkowo 76 pociągów. Zostało wydanych 37 decyzji wyłączających lub ograniczających eksploatację wagonów pasażerskich. W przypadku ograniczenia eksploatacji wagon może pozostać w składzie pociągu, ale nie może przewozić pasażerów. W ubiegłym roku UTK przeprowadził 372 kontrole. W trakcie jednej kontroli sprawdzanych może być kilka pociągów. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości w 105 przypadkach wagony zostały wyłączone z eksploatacji, 165 decyzji ograniczało eksploatację. Najczęściej powtarzające się naruszenia to uszkodzone drzwi, awarie toalet, niedziałające tablice systemu informacji pasażerskiej, niesprawne ogrzewanie/klimatyzacja i błędy w dokumentacji.

Prezes UTK nałożył też 16 kar na przewoźników pasażerskich za naruszenia przepisów dotyczących kolejnictwa. Cztery postępowania dotyczył przestrzegania praw pasażerów i zakończyły się nałożeniem kar przekraczających 1,1 mln zł – podał Urząd Transportu Kolejowego.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony