Partnerzy serwisu:

UTK: Konsultacje stanowiska w sprawie zmian w krajowym systemie oceny zgodności wyrobów

inf. pras. 01.06.2018 809

UTK: Konsultacje stanowiska w sprawie zmian w krajowym systemie oceny zgodności wyrobów
Fot. qumak
Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął konsultacje projektu stanowiska w sprawie zmian w krajowym systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych dla kolejnictwa. UTK czeka na opinie do końca czerwca. Na ich podstawie powstaną rekomendacje dla prawodawcy.
Procedury wprowadzania do obrotu wyrobów przeznaczonych dla kolejnictwa nie zawsze zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa systemu kolejowego. Pomijają bowiem ocenę bezpiecznej integracji wyrobu w podsystemie. Można również mieć wątpliwości co do niejasnego rozłożenia odpowiedzialności za spełnienie wymagań przez wyrób i za jego bezpieczne zabudowanie i zainstalowanie. Dodatkowo procedury są wysoce sformalizowane i skonstruowane w sposób uciążliwy dla wnioskodawców. Pozostają one niespójne z procedurami uregulowanymi w prawie Unii Europejskiej.

Urząd Transportu Kolejowego prezentuje projekt stanowiska omawiającego kierunki zmian w krajowym systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych dla kolejnictwa. Projekt zawiera doświadczenia wynikające ze stosowania przepisów Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie dopuszczania do eksploatacji określonych rodzajów budowli, urządzeń i pojazdów kolejowych z dnia 13 maja 2014 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 720) i propozycje rozwiązań pozwalających na poprawę krajowego systemu oceny zgodności wyrobów i podsystemów kolejowych.

Celem konsultacji jest uzyskanie opinii przedsiębiorców kolejowych co do proponowanych kierunków zmian. Opinie będą stanowić punkt wyjścia do dyskusji, której końcowym efektem będzie sformułowanie rekomendacji dla prawodawcy w omawianym obszarze.

UTK prosi o nadsyłanie uwag w terminie do 30 czerwca 2018 r. korzystając z załączonego formularza na adres utk@utk.gov.pl.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony