Partnerzy serwisu:

UTK: Kolej węglem stoi - analiza grup towarowych

inf. pras. 24.12.2018 3,2k

UTK: Kolej węglem stoi - analiza grup towarowych
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Najwięcej zleceń na transport towarów nadal obejmuje przewóz węgla kamiennego, a masa przewożonego paliwa wciąż rośnie. Drugim co do masy towarem są kruszywa, a trzecim produkty rafinacji ropy naftowej. W statystykach widać też rozwój sektora przewozów intermodalnych - informuje Urząd Transportu Kolejowego.
Urząd Transportu Kolejowego przygotował analizę obejmującą grupy towarowe w transporcie kolejowym w latach 2015-2017. Po latach spadków i stagnacji na rynku kolejowych przewozów towarowych w 2017 r. wzrosły podstawowe parametry określające ten rynek – masa towarów zwiększyła się o 7,9%, a praca przewozowa – o 8,3%.

W opracowaniu przedstawiono analizę znaczenia poszczególnych grup towarów w przewozach ładunków z wykorzystaniem transportu kolejowego. Zaprezentowane dane pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy wzrosty dotyczyły wszystkich rodzajów towarów czy też zmianie uległa ich struktura. Od lat w Polsce podstawową grupą towarów w transporcie kolejowym są towary masowe takie, jak węgiel, ropa, gaz, rudy żelaza, kruszywo itp. Coraz większe znaczenie mają przewozy ładunków w składach rozproszonych, kontenerach czy pociągach złożonych z różnego typu wagonów. – Cieszyć mogą wzrosty w transporcie towarów koleją. Nadal niepokojącym zjawiskiem jest to, że maleje udział kolei w transporcie ogółem. Dlatego tak ważne jest by rozwijać i wspierać transport intermodalny z udziałem kolei. W krajach takich jak Austria , Szwajcaria, Niemcy czy Francja 30-40 % stanowią przewozy intermodalne. Powinniśmy dążyć do zwiększenia wolumenu tej grupy w Polsce. W minionym i w tym roku statystyki są tu optymistyczne – podkreśla Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Pod względem masy przewiezionych towarów i wykonanej pracy przewozowej Polska jest na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. W krajach europejskich, oprócz transportu towarów mieszanych czy w kontenerach kolej jest częściej wykorzystywana do przewozu produktów rolnictwa, spożywczych, surowców wtórnych czy środków transportowych. W przypadku Szwajcarii kolej jest powszechnie wykorzystywana w realizacji usług pocztowych.

Analizę Grupy towarowe w transporcie kolejowym można pobrać ze strony UTK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony