Partnerzy serwisu:

UTK: Intermodal rośnie w siłę

Michał Szymajda 10.09.2019 1,1k

UTK: Intermodal rośnie w siłę
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
W drugim kwartale 2019 roku przewozy intermodalne były większe o 13,6% niż w analogicznym okresie 2018 roku. Przewozy kontenerowe nie są w Polsce branżą dominującą na kolei, ale nieustannie zdobywają na rynku nowe przestrzenie.
Od początku kwietnia do końca czerwca polscy przewoźnicy cargo przetransportowali około 333 tys. sztuk jednostek, co stanowiło 511 tysięcy TEU.

– W porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku to więcej o 33 tys. jednostek i ponad 60 tys. TEU – wzrost odpowiednio o 10,8% i 13,6%. Udział przewozów intermodalnych w rynku, licząc rok do roku, zwiększył się o 1,4 punktu procentowego – informuje UTK.

Łączna masa w przewozach intermodalnych w drugim kwartale 2019 r. wyniosła blisko 4,7 mln ton, a wykonana praca przewozowa ponad 1,6 mld tonokilometrów. Udział przewozów intermodalnych w rynku kolejowym osiągnął poziom 7,8% (wg masy) i 11,4% (wg wykonanej pracy). Porównując do drugiego kwartału 2018 r. udział według masy zwiększył się o 1,4 punktu procentowego, a według pracy przewozowej o 1,6 punktu procentowego.

– Dla dalszego rozwoju transportu intermodalnego istotne jest m.in. zapewnienie odpowiednich czasów przejazdów. Sprawne połączenia mogą wpłynąć na to, że Polska zwiększy swój potencjał jako kraj tranzytowy łączący Wschód z Zachodem. Istotne są również działania mające na celu zwiększenie liczby połączeń w kierunku Północ-Południe. Obecnie jest tu jeszcze wiele do poprawy. Przewozy z portów odbywają się głównie w ruchu krajowym a na niewielką skalę w przewozach międzynarodowych. Dlatego w najbliższym czasie istotne są intensywne i przemyślane działania w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury– zaznacza dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W II kwartale 2019 r. kolejowe przewozy intermodalne wykonywało 18 licencjonowanych przewoźników. To o dwa przedsiębiorstwa więcej niż przed rokiem.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony