Partnerzy serwisu:

UTK dalej działa w sprawie osób niepełnosprawnych na kolei

inf. prasowa 26.01.2017 177

UTK dalej działa w sprawie osób niepełnosprawnych na kolei
Fot. PKP Intercity
Urząd Transportu Kolejowego aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji pasażerów z niepełnosprawnością. W ubiegłym tygodniu zebrał się działający przy UTK zespół zadaniowy ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Urząd wraz z przewoźnikami i zarządcami infrastruktury szuka nowych rozwiązań, chce także edukować – dlatego wysłał do przewoźników poradniki dotyczące umiejętnego udzielania pomocy osobom z niepełnosprawnością.
Do wszystkich przewoźników pasażerskich w Polsce trafiły już poradniki „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” opracowane przez Radę Ekspertów do spraw osób o ograniczonej możliwości poruszania się przy prezesie Urzędu Transportu Kolejowego i Fundację Integracja. Poradniki w przystępny sposób pokazują, jak zachować się wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz podpowiadają, jak nawiązać z nimi kontakt. – Pracę na kolei często określa się jako służbę. Jesteśmy przekonani, że jednym z jej aspektów powinno być służenie pomocą osobom, które na co dzień muszą pokonywać wiele barier – napisali Ignacy Góra, prezes UTK, i Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja. Wydawcy chcą, by poradniki trafiły do osób zajmujących się obsługą podróżnych. Z pewnością ułatwią one kontakt z osobami z niepełnosprawnością.

Przy Urzędzie Transportu działa też Zespół zadaniowy ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania się. W jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich pasażerskich przewoźników kolejowych, zarządców infrastruktury oraz grupy PKP S.A. 18 stycznia 2017 r. w siedzibie UTK odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Zespołu w nowym składzie. Główne zadania zespołu to współpraca na rzecz eliminowania barier w dostępie do infrastruktury kolejowej, wypracowanie wspólnych rozwiązań ułatwiających osobom z niepełnosprawnością korzystanie z usług transportu kolejowego oraz reagowanie na występujące problemy. – Usługi świadczone osobom z niepełnosprawnością powinny mieć przynajmniej taką jakość, jak usługi oferowane pozostałym pasażerom. Dlatego zależy nam na eliminowaniu barier w dostępie do transportu kolejowego – stwierdził podczas spotkania Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W trakcie spotkania członkowie Zespołu poruszyli kwestie związane z koniecznością dostosowania infrastruktury, ujednolicenia obowiązujących procedur oraz usprawnienia przepływu informacji pomiędzy przewoźnikami a zarządcami. Znaczną uwagę poświęcili zagadnieniom dotyczącym bezpośredniej obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Uczestnicy spotkania zgodnie potwierdzili, że istnieje potrzeba ciągłego i wszechstronnego szkolenia pracowników kolei, zarówno pod kątem właściwego świadczenia pomocy osobom z niepełnosprawnością, jak i prawidłowej obsługi urządzeń przeznaczonych dla tych osób. Omówiono też najważniejsze problemy, z jakimi spotykają się w przedsiębiorcy kolejowi w bieżącej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością. – Widzimy ogromny potencjał w Zespole zadaniowym ds. osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Mamy szansę na wypracowanie jednolitych, wspólnych rozwiązań, które będzie można wdrożyć na poziomie systemowym. Mamy nadzieję, że pozytywnie wpłyną one na dostępność transportu kolejowego dla osób z niepełnosprawnością oraz przyczynią się do poprawy jakości świadczonej obsługi i pomocy – ocenił przewodniczący Zespołu, Karol Kłosowski z Departamentu Praw Pasażerów UTK.

Funkcjonowanie Zespołu również wpisuje się w działania UTK podejmowane na rzecz osób z niepełnosprawnością – zarówno w zakresie wdrażania konkretnych ułatwień, jak i aktywizacji zawodowej tych osób.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony