Partnerzy serwisu:

UTK chce skrócić czas zgłoszenia przejazdu osób niepełnosprawnych na kolei

UTK, Rynek Kolejowy 26.10.2016 285

UTK chce skrócić czas zgłoszenia przejazdu osób niepełnosprawnych na kolei
48 godzin na zgłoszenie przejazdu osoby niepełnosprawnej to za krótko Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Urząd Transportu Kolejowego zauważa, że znaczna część osób niepełnosprawnych zgłasza potrzebę przejazdu pociągiem w terminie krótszym niż 48 godzin przed rozpoczęciem podróży koleją. Dlatego chciałby zmotywować przewoźników i zarządcę infrastruktury do bardziej elastycznych działań.
Przedsiębiorstwa kolejowe, zarządcy stacji, sprzedawcy biletów i operatorzy turystyczni zobowiązani są do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Do obowiązków należy m.in. pomoc podczas poruszania się po stacjach kolejowych oraz przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. Chętni powinni powiadomić o tym przedsiębiorcę przynajmniej 48 godzin przed podróżą.

– Biorąc pod uwagę praktykę i rzeczywiste potrzeby osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej, 5 października 2016 r. prezes UTK zwrócił się do przewoźników kolejowych z propozycją przyjęcia w swoich wewnętrznych regulacjach zapisów dotyczących okresu zgłaszania podróży korzystniejszych, niż te określone w obowiązujących przepisach. Zasugerował skrócenie 48-godzinnego wyprzedzenia do okresów realnie oczekiwanych przez podróżnych – informuje urząd.

W celu sprawdzenia gotowości przedsiębiorców UTK przeprowadził ponad 50 działań nadzorczych uwzględniających tę specyfikę. Tylko w trzech przypadkach kontrola wykazała nieprawidłowości. Dotyczyły one braku lub awarii platform ułatwiających bezpieczne dostanie się i opuszczenie pociągu przez osoby niepełnosprawne. Przedsiębiorcy, u których wykryto naruszenia zostali zobowiązani do usunięcia usterek. Obowiązek udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym z 2007 roku.

W czasie wakacji UTK reagował na nieprawidłowości w przewozie osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się po licznych skargach na przewoźników. Szerzej piszemy o tym tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony