Partnerzy serwisu:

USA: Rusza prywatna kolej Brightline

Tomasz Kościelny 21.01.2018 4,7k

USA: Rusza prywatna kolej Brightline
Fot. BBT609/CCA 2.0/Wikimedia Commons
Ma być szybciej, wygodniej i taniej. Na Florydzie zostały uruchomione pociągi prywatnego przewoźnika Brightline. Na ich pokładzie można znacznie szybciej niż samochodem pokonać trasę z West Palm Beach do Fort Lauderdale na Florydzie. Trasa niebawem ma zostać wydłużona.
Pociągi są uruchamiane na torach przedsiębiorstwa Florida East Coast Railway. Linia została zmodernizowana - z prędkości 125 do 160 km/h. Pociągi są obsługiwane przez spółkę Brightline (wcześniej All Aboard Florida). W tej chwili przewoźnik uruchamia 10 par pociągów na dobę na liczącym 74 km odcinku West Palm Beach - Fort Lauderdale. Czas podróży wynosi około 40 minut. Pierwotnie pociągi miały ruszyć w połowie ubiegłego roku, jednak testy i certyfikacja trwały dłużej niż zakładano.

W tej chwili cena za bilet w jedną stronę wynosi 10 dolarów w klasie Smart oraz 15 dolarów w klasie Select (oferta zapewnia wygodniejsze fotele oraz przekąski). Linię obsługuje pięć pociągów spalinowych firmy Siemens. Utrzymaniem pociągów zajmuje się sekcja utrzymaniowa w West Palm Beach.

Strategia rozwoju kolei Brightline przewiduje jej rozbudowę - o ile podróże pociągiem będą cieszyły się popularnością. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku trasa zostanie wydłużona o kolejne 46 km. Wtedy pociągi dojadą do stacji Miami Central. W drugiej fazie linia ma być przedłużona z West Palm Beach do Orlando. Już teraz wiadomo jednak, że inwestycja może zostać oddana z opóźnieniem.

Na zbudowanych stacjach w Fort Lauderdale oraz Palm Beach znajdują się powierzchnie komercyjne oraz mieszkaniowe. Dochód z wynajmu będzie zasilał działalność przewoźnika.

Z szacunków wynika, że po oddaniu całej trasy z Miami do Orlando liczba samochodów w tej relacji mogłaby spaść o 3 mln w skali roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony