Partnerzy serwisu:

USA. Poczta upamiętnia dworce kolejowe na znaczkach

Przemysław Farsewicz 19.02.2023 782

USA. Poczta upamiętnia dworce kolejowe na znaczkach
Godne uwagi dworce i stacje kolejowe zaczęły rozjaśniać amerykański krajobraz już w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Nowe wydanie amerykańskich znaczków przedstawia, jak podkreśla amerykańska poczta, „pięć klejnotów kolejowej architektury, które nadal odgrywają ważną rolę dla lokalnych społeczności”.
Dworce kolejowe, które znalazły się na znaczkach, to m.in. przełomowy Cincinnati Union Terminal w Cincinnati w stanie Ohio. Obiekt w stylu Art Deco otwarto w 1933 roku. Kolejny obiekt – w stylu wiktoriańskim – to Point of Rocks w Maryland z 1876 roku. Na znaczkach znalazł się również główny dworzec Richmond z Wirginii. Renesansowy obiekt otwarto w 1901 roku. Kolejnym upamiętnionym obiektem jest Santa Fe z San Bernardino w Kalifornii. To budynek w stylu hiszpańskim, który udostępniono w 1918 roku. Ostatni wizerunek to stacja Tamaqua w Pensylwanii, która powstała do obsługi kolei Philadelphia & Reading w 1874 r.

Wszystkie zaprezentowane dworce są obecnie wykorzystywane do obsługi pasażerów, z wyjątkiem Tamaqua, który jest dzisiaj siedzibą restauracji. Dyrektorem artystycznym projektu był Derry Noyes.

— Podczas naszych badań początkowo skupiliśmy się na różnorodności architektonicznej i geograficznej. Chcieliśmy również mieć pewność, że uwzględnimy kilka mniejszych miast — mówi Derry Noyes, dyrektor artystyczny Postal Service. — Kolejnym kryterium, którym się kierowaliśmy, były stacje, które ludzie mogli odwiedzać. W trakcie naszych poszukiwań zaczęliśmy koncentrować się na bardziej historycznych miejscach i jak się okazuje, wszystkich pięć upamiętnionych na znaczkach dworców znajduje się w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych Departamentu Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych. Udało nam się zachować różnorodność stylów – podkreśla.

Seria znaczków pocztowych o stacjach to efekt złożonego procesu. Każdego roku do Komitetu Doradczego Poczty ds. Znaczków Obywatelskich nadsyłanych jest 30 tys. propozycji. Co kwartał wybierane są kolejne tematy, które będą realizowane. Tak samo było i tym razem. Uroczystą emisję znaczków zaplanowano na 9 marca.

– Tak jak kolej reprezentuje postęp i ruch, tak stacje kolejowe niosą ze sobą historie o przemyśle i handlu, migracji i nadziei na przyszłość oraz spotkaniach i pożegnaniach. Są bramami i skrzyżowaniami, na których spotykają się ludzkie losy – tak zapowiada kolejową serię znaczków United States Postal Service.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony