Partnerzy serwisu:

USA. Hiszpanie będą obsługiwać kolej Houston-Dallas za 6 mld dol.

Jakub Dybalski 23.02.2020 165

USA. Hiszpanie będą obsługiwać kolej Houston-Dallas za 6 mld dol.
fot. lantomferry, lic. CC BY-SA 3.0
Hiszpańskie koleje państwowe Renfe poinformowały o porozumieniu z prywatnym konsorcjum Texas Central Partners na obsługę kolei dużych prędkości między Houston a Dallas-Fort Worth. Linia ma ruszyć w 2026 r. a umowa ma obowiązywać do 2042 r.
Hiszpanie podkreślają, że to największy kontrakt dla państwowej hiszpańskiej spółki poza Hiszpanią. Renfe jest odpowiednikiem spółek PKP, zajmuje się zarówno przewozem pasażerów, jak i transportem towarów.

Texas Central Partners to z kolei prywatne konsorcjum, które współpracuje z władzami federalnymi i władzami Teksasu. W ciągu najbliższych lat zbuduje trasę szybkiej kolei łączącą wspomniane wyżej miasta. Licząca 386 km linia pozwoli na przejechanie między nimi w 90 minut, a po drodze na zatrzymanie się na stacji w Brazos Valley.

Hiszpanie nie będą odpowiedzialni za budowę linii. Tym zajmą się teksańska firma Bechtel, oraz Fluor Enterprise i Lane Construction, które są spółkami córkami włoskiego konsorcjum Sallini Impregilo. Amerykanie wyliczają, że zapewni to 10 tys. miejsc pracy w czasie budowy. Renfe będzie odpowiedzialne za doradztwo w czasie kontrukcji, a także za późniejszą obsługę połączenia, co ma z kolei zapewnić 1,5 tys. miejsc pracy.

Według Amerykanów kolej pozwoli im na zarobienie 36 mld dol. w ciągu najbliższych 25 lat.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony