Partnerzy serwisu:

Urząd Transportu Kolejowego wspiera transport intermodalny

Radosław Pacewicz 09.08.2019 22

Urząd Transportu Kolejowego wspiera transport intermodalny
..
Początki rozwiązania polegające na standaryzowaniu jednostki ładunkowej, ułatwiającej jej transport i składowanie sięga czasów powojennych. W Polsce kontenery obecne są od ponad 40 lat. Pierwszy terminal kontenerowy w Gdyni powstał już pod koniec lat 70.Transport kontenerowy na świecie to nie jest nowa koncepcja. 
Wówczas chyba nikt jeszcze nie myślał z jaką dynamiką ta gałąź transportu będzie się rozwijała. Dziś transport intermodalny to nie tylko przewożenie towarów w kontenerach. To cały przemysł, który powstał aby ułatwić i usprawnić przepływ towarów, obniżając koszty transportu. To nowoczesne rozwiązania techniczne – od kontenerowców, które budowane obecnie są w stanie jednorazowo przewieźć ponad 20 tys. TEU, to nowoczesne terminale internetowe, w pełni zautomatyzowane, to w końcu nowe koncepcje – nowy Jedwabny Szlak staje się rzeczywistością, coraz więcej kontenerów podróżuje do Europy z Chin drogą lądową pokonując trasę 6-7 tys. km. 

Polska ma ogromny potencjał stania się europejskim hubem tranzytowo dystrybucyjnym łączącym wschód z zachodem (Azję z Europą) oraz Kraje Bałtyckie z południową częścią Starego Kontynentu. Kluczowy w realizacji tej strategii jest nasz udział w dwóch kluczowych projektach: Nowego Jedwabnego Szlaku oraz Trójmorza. Z uwagi na nasze położenie geograficzne, infrastrukturę liniową i punktową, lokalizację na terytorium naszego kraju głównych Portów Morskich Bałtyku (Gdynia, Gdańsk), terminali przeładunkowych systemów SMGS/CIM (funkcjonujących w rejonie ciążenia kolejowych przejść granicznych z Białorusią), stajemy się naturalnym integratorem oraz dystrybutorem towarów transportowanych przewożonych w tranzycie oraz trafiających do nas morzem za pośrednictwem transkontynentalnych połączeń oceanicznych. Mówiąc o tranzycie w sensie largo, nie możemy zapomnieć, że przez nasz kraj transportowane są setki tysięcy tirów rocznie. Jednym z kluczowych wyzwań dla nas na kolejne lata będzie stworzenie rozwiązań, które spowodowałyby przeniesienie tego wolumenu z dróg na kolej.

I Kongres Transportu Intermodalnego odbędzie się już za 26 dni w Katowicach. Zapraszamy do rejestracji zgłoszeń. Więcej o programie tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony