Partnerzy serwisu:

UOKiK ma zastrzeżenia do próby przejęcia Elester-PKP przez PKP Energetykę

jm, Rynek Kolejowy/inf.prasowa 19.12.2017 2k

UOKiK ma zastrzeżenia do próby przejęcia Elester-PKP przez PKP Energetykę
Fot. Elester-PKP
UOKiK wydał zastrzeżenia do przejęcia przez PKPE Holding kontroli nad spółką Elester-PKP. Uważa, że koncentracja może ograniczać konkurencję na rynku. Zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowej decyzji w tej sprawie.
Elester-PKP jest współkontrolowana przez PKP Energetyka oraz GE Power Controls. Produkuje m.in. systemy i podzespoły dla elektroenergetyki trakcyjnej. PKPE Holding, właściciel PKP Energetyki, jest z kolei kontrolowany przez CVC Capital Partners SICAV-FIS, który stoi na czele grupy CVC. Spółki należące do niej świadczą inwestycyjne usługi doradcze i zarządzają inwestycjami w imieniu poszczególnych funduszy i platform.

W kwietniu postępowanie w sprawie przejęcia Elester-PKP przez PKPE Holding przeszło do II fazy. Konieczne było badanie rynku, żeby zweryfikować dane podane przez przejmująca spółkę i ustalić udziały rynkowe uczestników transakcji. Niezbędne było również określenie rynków właściwych, na które transakcja wywiera wpływ.

Analiza UOKiK wykazała, że po zrealizowaniu planowanej transakcji może dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na krajowym rynku dostaw poszczególnych podzespołów do podstacji trakcyjnych i urządzeń EZZ (elektronicznych zabezpieczeń ziemnozwarciowych) zasilających sieć kolejową oraz spowodować negatywne skutki w postaci wzrostu cen tych produktów – podał urząd na swojej stronie. 

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie –podsumowuje UOKiK.

PKP Energetyka zachowuje spokój. – Postępowanie prowadzone przez UOKiK trwa. PKPE Holding i PKP Energetyka przygotowują wyjaśnienia względem zastrzeżeń przedstawionych przez UOKiK, mając na celu uzyskanie zgody UOKiK na realizację transakcji w ramach toczącego się postępowania – zapewnia "Rynek Kolejowy" Krzysztof Kiełmiński, rzecznik PKP Energetyki.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony