Partnerzy serwisu:

Uniewinniono oskarżonych o spowodowanie katastrofy w Studénce

jm, Rynek Kolejowy/PAP 08.12.2017 77

Uniewinniono oskarżonych o spowodowanie katastrofy w Studénce
Fot. Martin Grill, cca-sa 2.0
W 2008 roku w czeskiej Studénce doszło do katastrofy kolejowej pociągu EuroCity, w wyniku której zginęło osiem osób. Właśnie zapadł wyrok uniewinniający oskarżonych w tej sprawie.
Do katastrofy doszło 8 sierpnia 2008 w Studénce. Pociąg EC 108 Comenius relacji Kraków Główny – Praga Główna wjechał w zawalony wiadukt. Pociągiem jechało ok. 400 osób, zginęło osiem z nich (w tym dwie z Polski), a 67 osób zostało rannych. Maszynista pociągu zdołał włączyć hamowanie awaryjne i zredukować prędkość oraz uciec do przedziału maszynowego. 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Sąd w Nowym Jiczinie w województwie morawsko-śląskim uniewinnił w czwartek wszystkich dziesięciu oskarżonych o spowodowanie katastrofy. Jak podano, nie udało się jednoznacznie udowodnić winy. – Obawiam się, że dziś już nikt nie jest zdolny ustalić, dlaczego wiadukt się zawalił i kto za to odpowiada – powiedział sędzia Jaromir Pszenica.

Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy, ale część przeprosiła rodziny ofiar katastrofy. Oskarżeni byli trzej pracownicy głównego wykonawcy, pięciu pracowników podwykonawcy, inspektor nadzoru wojewódzkiego zarządu dróg oraz osoba samozatrudniona pracująca na rzecz podwykonawcy.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokurator, który żądał dla oskarżonych kar od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności nie krył zaskoczenia wyrokiem i złożył odwołanie. – Zakładam, że przedstawiono wystarczające dowody. Sąd nie zajmował się jednak wszystkimi okolicznościami – powiedział.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony