Partnerzy serwisu:

UMWŁ: Pociągi do Radomia musiałyby wesprzeć gminy

Kasper Fiszer 19.12.2016 247

UMWŁ: Pociągi do Radomia musiałyby wesprzeć gminy
Pociąg regionalny na linii nr 22fot. Rafał T / fotopolska.eu, lic. CC BY-SA 3.0.
Przywrócenie regularnego ruchu pociągów osobowych na trasie Łódź – Radom wydaje się obecnie mało prawdopodobne. Łódzki urząd marszałkowski chce bowiem, by kursy finansowo wsparły lokalne samorządy położone wzdłuż linii nr 22. Niebawem ruszy remont infrastruktury na tej trasie, dzięki któremu prędkość maksymalna wzrośnie do 120 km/h.
Jak informowaliśmy w listopadzie, PKP PLK planuje wyremontować linię nr 22 na odcinku Radzice – Radom. Dzięki temu cały łączący województwo łódzkie z południowym Mazowszem ciąg biegnący z Koluszek przez Tomaszów Mazowiecki i Drzewicę do Radomia będzie w dobrym stanie technicznym. Inwestycja ma zakończyć się w 2017 r. Po oddaniu do eksploatacji wyremontowanego fragmentu trasy prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich ma wynosić tam 120 km/h.

Pociągi jechałyby dużo szybciej niż przed zawieszeniem ruchu

Przez ostatnie lata ruch regionalny na linii nr 22 był stosunkowo niewielki. W zeszłym roku łódzki urząd marszałkowski zlikwidował dwa ostatnie kursy korzystające z odcinka Tomaszów Mazowiecki – Drzewica. Pociągi dalekobieżne kursują natomiast jedynie na odcinku z Tomaszowa do Radzic i kierują się łącznicą na Centralną Magistralę Kolejową. Powstała już inicjatywa, która chce doprowadzić do zmiany tego stanu rzeczy po ukończeniu inwestycji.

– Po wykonaniu prac istotnie skróci się czas przejazdu pociągiem pomiędzy Łodzią a Radomiem (...). Połączeń takich nie ma od jakiegoś czasu właśnie ze względu na niekonkurencyjny czas przejazdu – czytamy w skierowanym m.in. do naszej redakcji piśmie p. Marcina Kantorka. – Po remoncie pociąg z Łodzi do Radomia praktycznie na całej trasie mógłby jechać z prędkością nie mniejszą niż 100 km/h (a na większości trasy 120 km/h) – dodaje autor postulatów.

Pociągi finansowane przez samorządy różnych szczebli?

Województwo łódzkie nie podjęło jednak nadal decyzji o ewentualnym wznowieniu przewozów. – Rozważymy to po zakończeniu remontu linii kolejowej nr 22 na odcinku Drzewica – Radom przez zarządcę infrastruktury – mówi Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Region uzależnia też decyzję o uruchomieniu połączeń od wsparcia finansowego ze strony samorządów lokalnych.

– Naszymi partnerami lokalnymi byłyby gminy zlokalizowane wzdłuż wspomnianej linii kolejowej – dodaje przedstawiciel UMWŁ. Proponowany przez łódzki samorząd sposób finansowania komunikacji kolejowej byłby jednak unikalny w skali całego województwa. Wszystkie organizowane przez Urząd połączenia są bowiem finansowane wyłącznie z budżetu regionu i ewentualnie województw ościennych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony