Partnerzy serwisu:

UMWŁ: Pięć hybryd dla ŁKA jeszcze w tym roku

Kasper Fiszer 05.05.2022 1,9k

UMWŁ: Pięć hybryd dla ŁKA jeszcze w tym roku
fot. Kasper Fiszer
Łódzka Kolej Aglomeracyjna skorzysta z opcji na dwie dodatkowe spalinowo-elektryczne jednostki trakcyjne Impuls. Samorząd województwa łódzkiego poinformował, że przewoźnik jeszcze w tym roku będzie dysponować kompletem pięciu hybryd. W weekendy obsłużą one nowe połączenie Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Spała.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która obsługuje dziś wyłącznie linie zelektryfikowane i dysponuje jedynie pojazdami z napędem elektrycznym, czeka na dostawy jednostek przystosowanych także do jazdy po trasach bez sieci trakcyjnej. Przewoźnik zamówił początkowo trzy hybrydowe spalinowo-elektryczne zespoły trakcyjne Impuls produkcji nowosądeckiego Newagu. W postępowaniu przetargowym przewidziano jednak możliwość rozszerzenia kontraktu o dwa kolejne pojazdy o identycznej specyfikacji.

Jest potwierdzenie: ŁKA zamawia pięć jednostek


Na początku roku łódzki przewoźnik poinformował, że jest zainteresowany skorzystaniem z opcji. Wiążąca decyzja miała jednak zapaść po ostatecznym zatwierdzeniu finansowania dodatkowego zakupu ze środków unijnych perspektywy 2014 – 2020 przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Ewentualne rozszerzenie zamówienia zapowiedziano przy tym na maj.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami samorząd regionalny poinformował nas o rozstrzygnięciu kwestii i o zakładanym harmonogramie dostaw jednostek dla należącej do niego spółki. – Obecnie realizowany jest w oparciu o środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego projekt „Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – etap IV” polegający na zakupie trzech sztuk pojazdów hybrydowych. Trzy sztuki jednostek elektryczno-spalinowych zostaną dostarczone w pierwszej połowie tego roku, dwie kolejne – do końca listopada 2022 r. – wskazuje Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Nowy tabor pojedzie m.in. do Spały


Przed wejściem w życie kolejnego rocznego rozkładu jazdy pociągów 2022/2023, co nastąpi w połowie grudnia, ŁKA powinna więc dysponować już kompletem pojazdów. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami będą one wykorzystywane przede wszystkim do obsługi linii kolejowej nr 25 pomiędzy Łodzią a Opocznem. Na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno trasa jest niezelektryfikowana.

Jak wskazał UMWŁ, w tym roku możemy spodziewać się jeszcze jednego rozszerzenia siatki połączeń ŁKA. – Spółka planuje weekendowe połączenia do Spały – informują służby prasowe UMWŁ. Pociągi rozkładowe wrócą więc na linię kolejową nr 53 Tomaszów Mazowiecki – Spała po kilkuletniej przerwie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony