Partnerzy serwisu:

Ostatni moment aby obejrzeć koszaliński parowóz przed remontem [aktualizacja]

inf. pras. oprac. jm 25.02.2019 3,7k

arrow
arrow
Ostatni moment aby obejrzeć koszaliński parowóz przed remontem [aktualizacja]
Fot. Urząd Miejski Koszalin
Ostatni moment aby obejrzeć koszaliński parowóz przed remontem [aktualizacja]
Ostatni moment aby obejrzeć koszaliński parowóz przed remontem [aktualizacja]
W połowie przyszłego roku w Koszalinie i okolicy pojawi się nie lada atrakcja: poruszający się po wąskich torach parowóz. Będzie to doskonała okazja, by z bliska zapoznać się historią „stalowych koni” użytkowanych przez Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. W środę po raz ostatni będzie można obejrzeć maszynę przed remontem. 
11 lutego w lokomotywowni kolei wąskotorowej podpisano umowę na „Wykonanie naprawy parowozu Px48 nr ewidencyjny 3901 oraz naprawy tendra Pt6x48”. Zadanie jest realizowane w ramach koszalińskiego budżetu obywatelskiego z roku 2015 o wartości 500.000,00 zł, którego realizatorem jest MZK w Koszalinie. Umowę podpisali Andrzej Bacławski, prezes koszalińskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Paweł Chorogiewski i Paweł Ruksza, przedstawiciele poznańskiej firmy Wood - Pack.

Pierwszy przetarg nieograniczony na remont parowozu Px48-3910, użyczonego Towarzystwu Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej przez ówczesne Muzeum Kolejnictwa w Warszawie został ogłoszony w kwietniu 2016 r. Ze względu na brak chętnych ogłaszano kolejne przetargi – razem przeprowadzono ich siedem. W tym czasie nastąpiła zmiana parowozu - Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej pozyskało inny parowóz Px48 (nr ewidencyjny 3901) w ramach nawiązanej współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Parowóz znajduje się w skansenie Pomorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach i był eksploatowany do 1996 r.

Ostatni przetarg wyłonił wykonawcę. Jest nim firma Wood - Pack z Poznania, która wyremontuje parowóz za 585.357 zł. Parowóz ma być gotowy w czerwcu 2020 r.

Fundusze na realizację zadania w ramach KBO miasto przekazało MZK w grudniu 2016 r.

W podpisaniu umowy uczestniczyli także mocno zainteresowani finalizacją pomysłu prezydent Piotr Jedliński, Paweł Gajdzica, prezes TKKW oraz przedstawiciele Muzeum Narodowego w Szczecinie – Jerzy Baranowski i Tomasz Budzan.

Aktualizacja: Dzień otwarty przed remontem

W związku z ogromnym zainteresowaniem powrotem parowozu do Koszalina, Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zaprasza na dzień otwarty 27 lutego (środa), w godzinach 14.00-17.00 W tym dniu będzie można obejrzeć zabytkowy parowóz Px48 3901, zbudowany w 1951 r. - To ostatni moment aby obejrzeć tę maszynę przed remontem, w najbliższym czasie zostanie ona bowiem rozmontowana na części i rozpocznie się jej naprawa planowana na około 1,5 roku. Zapraszamy do lokomotywowni wąskotorowej w Koszalinie, ul. Lechicka 54g - informuje TKKW.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony