Partnerzy serwisu:

Umowa na ERTMS/ETCS na E20 podpisana

Michał Szymajda 05.01.2018 5k

Umowa na ERTMS/ETCS na E20 podpisana
Stacja Łowicz przed modernizacjąFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
5 stycznia 2018 r. zostały podpisane umowy na zabudowę systemu ERTMS/ETCS na niemal całej znajdującej się na terytorium Polski magistrali E20 oraz nadzór inżynierski na tej linii. Wartość projektu, wraz z nadzorem inżynierskim, to 707 mln zł. Prace mają zostać wykonane do lutego 2023 roku.
– Nowoczesny system ERTMS na międzynarodowej trasie E20 zapewni sprawniejsze połączenia pasażerskie i przewozy towarów w Polsce i w Europie. Zwiększamy również poziom bezpieczeństwa na sieci kolejowej i stwarzamy lepsze warunki pracy dla personelu kolejowego – powiedział prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel.

ERTMS poziomu 2 opiera się na przeznaczonym dla kolei systemie łączności bezprzewodowej GSM-R oraz na nowoczesnych technologiach IT. Składa się z: Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i systemu łączności GSM-R (GSM-Railways).

Zabudowa systemu ETCS na linii E20 Kunowice - Terespol przewiduje wyposażenie w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym dwóch odcinków linii E20: od stacji Kunowice do stacji Warszawa Gołąbki oraz od stacji Sulejówek Miłosna do stacji Terespol. Projekt dotyczy 25 stacji i pięciu Lokalnych Centrów Sterowania (Mińsk Mazowiecki, Błonie, Opalenica, Zbąszynek, Rzepin), które zostaną wyposażone w urządzenia komputerowe pozwalające na zdalne sterowanie urządzeniami sterowania ruchem kolejowym oraz przejazdami kolejowo-drogowymi. Wykonawcą prac będzie firma Thales.

Czy prowadzenie prac na E20 zaplanowanych do 2023 roku, związanych z instalacją ERTMS, nie wpłynie na dalsze pogorszenie oferty dla pasażerów, którzy już teraz, w związku z modernizacją E20, muszą jeździć objazdami?

– Prace są tak koordynowane, aby na odcinkach, gdzie obecnie trwa modernizacja, urządzenia sterowania ruchem były już zabudowywane, aby później nie trzeba było wykonywać żadnych prac ingerujących w urządzenia liniowe. Natomiast tam gdzie będzie przebudowa LCS-ów, nie będą już zamknięć wymagających wyłączenia linii z eksploatacji, a jedynie czasowych, ewentualnie ograniczeń w użytkowaniu, wymagających z demontażu i montażu nowych urządzeń sterowania ruchem. Nie będzie to już ingerencja w układ drogowy – powiedział „RK” Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Projekt „Zabudowa systemu ERTMS/ETCS poziom 2 na linii E20 Kunowice – Terespol (z wyłączeniem węzła warszawskiego)” w 85% jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility- CEF) i jest realizowany w ramach zadania „Zabudowa ERTMS/ETCS na liniach sieci bazowej TEN-T”.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony