Partnerzy serwisu:

Umowa na elektryfikację PKM podpisana

inf. pras 30.04.2021 3,9k

Umowa na elektryfikację PKM podpisana
Fot. Mateusz Kozłowski, SM42.pl
Spółka Pomorska Kolej Metropolitalna podpisała umowę z Torpolem na elektryfikację swojej linii kolejowej.
Dziś zawarta została umowa na realizację inwestycji pod nazwą „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Firoga”. - Projekt elektryfikacji linii jest zwieńczeniem całości projektu PKM, który rozpoczął się w już w 2012 roku, jednak ze względu na brak trakcji na linii kolejowej 201 z Gdyni do Kościerzyny plany elektryfikacji spółka musiała odłożyć w czasie. Dzięki zawartej dzisiaj umowie już za 21 miesięcy projekt PKM stanie się kompletny. Elektryfikacja linii przyczyni się do uruchomienia połączeń ponadregionalnych na linii PKM. Jako Samorząd Województwa Pomorskiego od lat staramy się rozwijać ofertę przewozową dla mieszkańców regionu - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego cytowany w komunikacie. 

Spośród 11 złożonych ofert w trakcie prowadzonego postępowania przetargowego, wybrana została najkorzystniejsza oferta firmy Torpol, której wartość zamówienia podstawowego wynosi 48 850 755,96 zł brutto. - Projektowana, prawie 40 km sieć trakcyjna zostanie podwieszona do około 1500 elementów konstrukcji wsporczych. Przy realizacji projektu zastosowane zostaną technologie, które niwelują negatywny wpływ na istniejącą infrastrukturę kolejową, środowisko, otoczenie oraz okolicznych mieszkańców - informuje Grzegorz Mocarski, prezes PKM.

- Nowe relacje, pociągi elektryczne, większe składy, czy nowy przystanek Gdańsk Firoga - to tylko niektóre korzyści czekające nas po elektryfikacji linii PKM. Realizacja projektu znacząco wpłynie na komfort podróżowania pasażerów. Liczymy na dynamiczny przyrost osób korzystających z transportu publicznego. Dodatkowo nowy przystanek Gdańsk Firoga, usytuowany będzie pomiędzy przystankami Gdańsk Matarnia oraz Gdańsk Port Lotniczy, w rozwijającej się prężnie dzielnicy Gdańska. To tu mieści się i powstaje wiele nowych firm. Ich pracownicy będą mieli łatwy dostęp do transportu publicznego - wyjaśnia Leszek Bona, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Więcej na temat inwestycji piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony