Partnerzy serwisu:

Umiejętności 1400 dyżurnych ruchu sprawdzano na symulatorze za 4,5 mln zł

inf. prasowa PKP PLK 27.10.2017 2,5k

Umiejętności 1400 dyżurnych ruchu sprawdzano na symulatorze za 4,5 mln zł
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Już prawie 1200 dyżurnych zyskało lepsze przygotowanie do bezpiecznego prowadzenia ruchu pociągów nawet w najtrudniejszych sytuacjach. To efekt szkolenia na odwzorowującym prawdziwą stację symulatorze i analizowania trudnych sytuacji m.in. wykolejeń. PKP PLK w ramach programu poprawy bezpieczeństwa szkolą rocznie ponad 25 000 osób związanych z ruchem pociągów.
Szeroki system szkoleń to jeden z elementów realizowanego przez PLK programu poprawy bezpieczeństwa. Istotne znaczenie mają zajęcia na specjalnym symulatorze dla dyżurnych ruchu. W tym roku skorzysta z nich 1500 dyżurnych. Już w zajęciach uczestniczyło 1173 osób. Przygotowują one pracowników do właściwych reakcji w niecodziennych zdarzeniach. Dyżurni w ciągu kilku godzin ćwiczą sytuacje, których prawdopodobieństwo zaistnienia jest niewielkie, jednak właściwe reakcje mogą uchronić od wypadków i ratować życie. Możliwe jest zadanie ponad 40 sytuacji kryzysowych o różnym stopniu trudności. Szkolenia realizowane są w warunkach, które odwzorowują rzeczywiste stanowisko dyżurnego ruchu. Podejmowane przez ćwiczących decyzje, na bieżąco omawia instruktor.

Specjalne szkolenia na symulatorze

– Wszechstronnie przygotowujemy pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych do odpowiedzialnego pełnienia obowiązków, zapewniających bezpieczne podróże pasażerom ponad 4000 pociągów dziennie. Specjalne szkolenia przechodzą wszyscy odpowiedzialni za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów, m.in. dyżurni ruchu, by w każdej sytuacji podejmować właściwe decyzje – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności, działa od 2015 r. Kosztował ponad 4,5 mln zł. Dyżurny ruchu, nastawniczy, dróżnik – czyli pracownicy PLK odpowiedzialni za bezpieczeństwo, przechodzą kilkuetapowy proces przygotowania zawodowego. Muszą ukończyć kursy kwalifikacyjne w formie szkolenia teoretycznego oraz mają pouczenia okresowe i egzaminy. Dyżurni ruchu obowiązkowo przechodzą w ciągu roku dwudziestogodzinne pouczenia okresowe.

25 000 pracowników przeszkolonych

W 2016 roku PLK przeszkoliły ponad 25 000 pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów. To, poza dyżurnymi, nastawniczowie odpowiedzialni za przygotowanie trasy pociągu i dróżnicy czuwający całą dobę na posterunkach przejazdów kolejowo-drogowych.

Praca na kolejowych posterunkach, związanych z bezpieczeństwem ruchu jest szczególnie monitorowana i kontrolowana. W ubiegłym roku przeprowadzono około 115 000 kontroli w różnych porach dnia i nocy. Pracownicy mogą także liczyć na merytoryczne wsparcie przełożonych i mają możliwość podnoszenia kwalifikacji. Dla zapewnienia jak najlepiej przygotowanej kadry PKP Polskie Linie Kolejowe współpracują także ze szkołami, prowadzącymi kolejowe kierunki. Dzięki temu młodzi ludzie rozpoczynający pracę na kolei dobrze znają jej specyfikę.

Bezpieczeństwo to priorytet dla zarządcy infrastruktury, dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe stale zwiększają poziom zabezpieczeń. To poza obszarem pracowniczym, działania związane z inwestycjami w nową infrastrukturę i nowoczesne systemy. Doposażanie posterunków w dodatkowy sprzęt wspierający pracę oraz poprawa warunków socjalnych. Od 2005 roku zarządca infrastruktury prowadzi także kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – ”Szlaban na ryzyko!”, która ma zwiększyć odpowiedzialność za właściwe zachowanie m.in. na przejazdach kolejowo-drogowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony