Partnerzy serwisu:

Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)

Michał Szymajda 18.07.2016 701

arrow
arrow
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Fot. Remigiusz Glaza
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Koniec utrudnień na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna (aktualizacja)
Silne ulewy i porywisty wiatr, który szalał w Polsce w czwartek 14 lipca, jest przyczyną wielu utrudnień na sieci kolejowej. Najgorsza sytuacja jest w Trójmieście. Na nowej linii PKM osunęły się nasypy, jest całkowicie wyłączona z eksploatacji. W niedzielę (17 lipca) wieczorem przywrócono za to do ruchu uszkodzony tor linii SKM.
Aktualizacja 18 lipca, godz. 14:30

Od poniedziałku 18 lipca od godz.14.00 odwołano Kolejową Komunikację Autobusową na odcinku Gdynia Główna - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna. Pociągi SKM relacji Gdynia Główna - Kościerzyna - Gdynia Główna kursują zgodnie z rozkładem jazdy na całej trasie przebiegu.

Aktualizacja 17 lipca, godz. 22:00

17 lipca o godz. 20:05 na odcinku Sopot – Gdynia Orłowo linii nr 250 (SKM) została usunięta przez PKP SKM w Trójmieście awaria podmycia toru. Przywrócony został ruch pociągów po obu torach. Pociągi SKM na linii Gdynia Gł. – Gdańsk Śródmieście kursują zgodnie z rozkładem jazdy – poinformował "RK" Marcin Głuszek z SKM Trójmiasto.

Według informacji, do których dotarł "Rynek Kolejowy", linia 201 ma być przejezdna w poniedziałek (18 lipca) do południa. Wciąż nie wiadomo, kiedy wróci ruch na linii nr 248 (PKM), o której stanie pisaliśmy tutaj. Zarządca infrastruktury będzie jutro (18 lipca) prowadził testy części trasy. Zarząd PKM opublikował dziś oświadczenie w tej sprawie:

Za nami kolejny intensywny dzień prac nad przywróceniem ruchu kolejowego na linii PKM. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych stron, udało nam się wprowadzić w życie rozwiązania naprawcze pozwalające na przywrócenie ruchu kolejowego na części linii, tj. pomiędzy stacją Gdańsk Osowa a przystankiem Gdańsk Port Lotniczy.

Naszym priorytetem jest zagwarantowanie bezwzględnego bezpieczeństwa pasażerom korzystającym z usług przewoźnika – PKP SKM w Trójmieście, wobec czego od najwcześniejszych godzin porannych na linii PKM prowadzone będą testy, które mają potwierdzić możliwość prowadzenia ruchu kolejowego.

Dokładamy wszelkich starań, aby przewoźnik mógł w jak najszybszym czasie wznowić ruch pasażerski na linii PKM, będziemy Państwa na bieżąco informować o postępach prac w tym zakresie.

Aktualizacja, 16 lipca, godz. 16:00

– Podczas rozmowy z Panami z PLK dowiedziałem się, że PKM do Gdyni nie pojedzie co najmniej przez 2 tygodnie. Nieszczęsne SA136-014 stanęło tam około 1 w nocy. Na początku było tylko trochę ziemi na torach tyle, że można było przejechać, ale gdy SA zaczęło przejeżdżać, reszta skarpy obsunęła się, uniemożliwiając dalszą jazdę – pisze nasz Czytelnik Łukasz Butkiewicz.

Aktualizacja, 15 lipca, godz. 15:00

Pomorska Kolej Metropolitalna informuje, że aktualnie trwają intensywne prace na linii kolejowej nr 248 i 253 zmierzające do zabezpieczenia i zmniejszenia skutków zaistniałej sytuacji awaryjnej. Podejmowane działania mają na celu jak najszybsze przywrócenie ruchu na linii kolejowej PKM.

Wcześniej zarządca infrastruktury poinformował, że w wyniku długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych, trwających do godzin porannych, nastąpiło w kilku miejscach obsunięcie skarp nasypów i wykopów na linii kolejowej nr 248 i 253. W związku z powyższym, ze względu na bezpieczeństwo pasażerów w dniu 14.07.2016 r. o godz. 21:15 zostały wprowadzone ograniczenia prędkości pociągów, a o godz. 23:11 został całkowicie wstrzymany ruch pociągów na linii PKM od stacji Gdańsk Wrzeszcz do Gdańsk Osowa. Od godz. 22:00 trwają czynności sztabu Kryzysowego PKM w celu określenia aktualnego stanu technicznego linii kolejowej oraz ustalenia niezbędnych działań w celu przywrócenia ruchu na linii kolejowej.

Przewoźnik, SKM w Trójmieście Sp. z o.o., poinformował o możliwości wykorzystania biletów na linię PKM w komunikacji miejskiej na odc. Gdańsk Osowa – Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdańsk Osowa – Gdynia Gł.

Aktualizacja, 15 lipca, godz. 12:00

PLK PLK informuje:

Poza komunikacją zastępczą na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Osowa, linie kolejowe w Trójmieście, zarządzane przez PLK, są przejezdne. Naprawa uszkodzonego toru potrwa kilka dni.

Między Gdynią Główną a Gdańskiem Osową kursuje zastępcza komunikacja. Służby techniczne pracują na szlaku Gdynia Wielki Kack – Gdynia Główna, gdzie na linię kolejową osunęła się skarpa. Oczyszczenie trasy, odbudowa i udrożnienie szlaku zajmie kilka dni.

Kursowanie pociągów przez Rumię w kierunku Wejherowa odbywa się jeszcze z ograniczeniem prędkości na stacji Rumia – wylała rzeka Zagórzanka. Stacja dostępna dla podróżnych.

Na dworcu Gdańsk Główny, zalane w nocy przejście, jest osuszone i od godz. 10:30 dostępne.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji trójmiejskiej podawane są na stacjach i przystankach. Dodatkową pomocą służą mobilni informatorzy na stacjach w Kartuzach, Gdańsku Osowie, Gdańsku Wrzeszcz i Gdańsku Głównym. Obowiązuje honorowanie biletów ZTM Gdańsk we wszystkich pociągach SKM na odcinku Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Żabianka – Gdańsk Śródmieście. Informacje na bieżąco podawane są na stronie portalpasazera.pl oraz skm.pkp.pl. W Gdańsku cały czas pracuje zespół złożony z przedstawicieli Polskich Linii Kolejowych oraz przewoźników, który na bieżąco współpracuje ze służbami miejskimi.

Aktualizacja, 15 lipca, godz. 11:00

Jak informuje Marcin Głuszek, dyrektor ds marketingu PKP SKM w Trójmieście:

1) Nie kursują pociągi SKM na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Port Lotniczy – Gdańsk Osowa. Pociągi do i z Kartuz oraz do i z Kościerzyny, zaczynają/ kończą bieg na stacji Gdańsk Osowa. Na odcinku Gdańsk Osowa – Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Główny podróżni, posiadający bilety jednorazowe i okresowe SKM, mogą skorzystać z usług komunikacji miejskiej uruchamianej przez ZTM Gdańsk;

2) Nie kursują pociągi SKM na odcinku Gdańsk Osowa – Gdynia Główna. Pociągi do i z Kartuz oraz do i z Kościerzyny, zaczynają/ kończą bieg na stacji Gdańsk Osowa. Na odcinku Gdańsk Osowa – Gdynia Główna podróżni, posiadający bilety jednorazowe i okresowe SKM, mogą skorzystać z usług komunikacji miejskiej uruchamianej przez ZTM Gdańsk. Na odcinku Gdańsk Osowa – Gdynia Główna, została uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza, autobusy komunikacji zastępczej odjeżdżają sprzed budynków dworców Gdynia Główna i Gdańsk Osowa. Autobusy komunikacji zastępczej nie zatrzymują się na wysokości przystanku Gdynia Wielki Kack;

3) na odcinku Gdańsk Śródmieście – Wejherowo pociągi SKM kursują nieregularnie, z opóźnieniem do 15 minut. Pomiędzy stacjami Sopot – Gdynia Orłowo pociągi SKM kursują, tylko po torze nr 502 (tor w kierunku Gdańska);

4) na odcinku Sopot – Gdynia Cisowa, bilety jednorazowe i okresowe SKM, honorowane są w autobusach i trolejbusach, uruchamianych przez ZKM Gdynia.

Bilety ZTM Gdańsk, honorowane są w pociągach SKM, na odcinku Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Żabianka-AWFiS.

Nie jeździ PKM

Z powodu bardzo silnej ulewy w Trójmieście doszło do osunięcia się nasypów linii PKM w kilkunastu miejscach. Z tego powodu PKP SKM w Trójmieście – operator na linii PKM – zdecydował ze względów bezpieczeństwa o zawieszeniu połączeń na tej linii do odwołania. Pociągi SKM nie kursują także po odcinku Gdynia Główna – Gdańsk Osowa. Pociągi z Kartuz i Kościerzyny kończą bieg na stacji Gdańsk Osowa. Pociągi do Kościerzyny i Kartuz rozpoczynają bieg w Gdańsku Osowej. Na odcinku Gdańsk Osowa – Gdynia Gł. – Gdańsk Osowa uruchomiona została komunikacja zastępcza autobusowa.

Problemy są także na „starej” linii SKM. Jak poinformowała w piątek rano spółka „z powodu intensywnych opadów deszczu został zamknięty jeden tor pomiędzy stacją Sopot a Gdynią Orłowo. Ruch pociągów odbywa się po jednym torze. Pociągi SKM pomiędzy stacjami Gdynia Chylonia a stacją Gdańsk Główny odbywa się z częstotliwością co 15 minut . Mogą wystąpić opóźnienia do 10 minut”.

W Gdańsku nie kursują także tramwaje, z których po ulewie aż 20 zatarasowało torowiska. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Komunikat PKP PLK z 15 lipca 2016 r, godz. 5:30

Kursowanie pociągów z Gdyni Głównej do Kościerzyny odbywa się z komunikacją zastępczą na odcinku Gdynia Głowna – Gdańsk Osowa. Służby techniczne pracują na szlaku Gdynia Wielki Kack – Gdynia Głowna, przewrócone są drzewa, podmyty tor, osunięcie skarpy w kilkunastu lokalizacjach.

Kursowanie pociągów przez Rumię w kierunku na Wejherowo z ograniczeniem prędkości na stacji Rumia – wylała rzeka Zagórzanka. Stacja dostępna dla podróżnych, zalane jest przejście na perony. Dworzec Gdańsk Główny zalany tunel – pracują służby techniczne, zapewnione zostało bezpieczne przejście w poziomie szyn.

Opóźnienia pociągów na sieci PKP PLK

Ze względu na silne ulewy w Trójmieście (stan na 9:00) o prawie 200 minut opóźnione są pociągi rel. Hel – Rzeszów Główny i Wrocław Główny – Hel. Opóźnienia powyżej 100 minut ze względów atmosferycznych dotyczą też 4 innych pociągów uruchamianych przez PKP Intercity. Pociąg TLK 55204 został odwołany na odcinku Łeba – Lębork.

Komunikat PKP PLK z 15 lipca, godz. 4:00

O godzinie 4 rano PKP PLK wystosowało komunikat na temat sytuacji w Trójmieście. Czytamy w nim, że „silne opady deszczu spowodowały utrudnienia w komunikacji na węźle kolejowym w Trójmieście. Będą zmiany w kursowaniu pociągów z Gdyni do Kościerzyny. Na odcinku Gdynia Główna – Gdańsk Osowa jest wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa”. Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK dodaje, że na odcinku Gdynia Główna – Gdynia Orłowo (tory dalekobieżne należące do PKP PLK) ruch pociągów prowadzony był po jednym torze, co mogło powodować kilkuminutowe opóźnienia. Po godzinie 7 rano ruch miał być już przywrócony po dwóch torach.

– Całą noc w Trójmieście pracowały kolejowe służby techniczne, które przywróciły ruch na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Orunia – ważnym odcinku zapewniającym przejazd z Trójmiasta w kierunku Tczewa i Warszawy. Utrudnienia spowodowały opóźnienie dwóch pociągów relacji Hel – Rzeszów i Szczecin – Białystok. Powołany jest specjalny zespół zarządzania złożony z przedstawicieli przewoźników i PKP PLK, który na bieżąco współpracuje z Wojewódzkim Sztabem Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Jak dodaje przedstawiciel PKP PLK, pozostałe linie kolejowe w Polsce są przejezdne, choć w wielu miejscach ze względu na wichury pociągi doznają opóźnień. Wczoraj służby techniczne usuwały przeszkody i drzewa powalone na tory w 95 lokalizacjach. Polskie Linie Kolejowe non stop monitorują sieć kolejową. W gotowości pozostają służby techniczne, zarządzono jazdy patrolowe na wybranych odcinkach linii. Na stacjach i przystankach w sytuacji zmian w kursowaniu pociągów będą wygłaszane dodatkowe informacje dla podróżnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony