Partnerzy serwisu:

Ukraińskie Škody CityElefant wracają do kursowania

Michał Szymajda 31.12.2021 4,4k

Po dwóch latach od ponownego odstawienia piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Skody, pierwszy z dwóch zakupionych przez Ukraińców pojazdów ponownie ruszył w trasę.
Dwa piętrowe zespoły trakcyjne Skody EJ675 zostały zakupione z myślą o Euro 2012. Rzeczywiście, podczas samej imprezy kursowały między Charkowem a Donieckiem, obecnie pozostającym poza kontrolą rządu w Kijowie. Obsługiwały tą trasę do 2014 roku, kiedy, z uwagi na brak prowadzonych przeglądów, zostały odstawione. W przywrócenie pociągów do ruchu nie pomogła wojna, podczas której Donieck obwołał się osobną republiką.

Pat trwał do 2016 roku, kiedy „z krzaków” wyciągnął je Wojciech Bałczun, ówczesny prezes Kolei Ukraińskich. Gdy tylko przestał być prezesem sytuacja powtórzyła się. Pojazdy stały bezczynnie przez dwa lata aż do teraz. 30 grudnia Ukrzaliznytsia uruchomiła piętrowy pojazd i wysłała go na trasę pociągu 747 z Kijowa do Lwowa. Pociąg odjeżdża z Kijowa codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, o 16:41 i przyjeżdża do Lwowa o 00:45. Ze Lwowa odjeżdża o 02:00 i przyjeżdża do Kijowa na 10:03. Po drodze zatrzymuje się w Winnicy, Chmielnickim, Tarnopolu i kilku innych miejscowościach.

- Pociąg nie był eksploatowany od dwóch lat, ponieważ wymagał znacznych i kosztownych napraw. Koleje jednak potrzebują takiego taboru. Dlatego postanowiono naprawić obie elektryczne Skody. Dziś pierwsza z nich ruszyła trasę. Drugi pojazd uruchomić w pierwszej połowie przyszłego roku - powiedział Ołeksandr Kamyszyn, prezes zarządu Ukrzaliznycia. Przywrócenie do ruchu Skody trwało od lutego 2021 roku. Zakres napraw był podobny jak dla naprawy poziomu P4. Ponadto wymieniono wykładzinę podłogową oraz tapicerkę siedzeń, wymieniono okna, przemalowano panele wewnętrzne, dodano ładowarki USB, uchwyty na rowery i monitoring. Remont obu sześciowagonowych pojazdów jest wart 120 milionów hrywien (prawie 18 milionów złotych). W naprawach wziął udział czeski producent.

Docelowo, od połowy stycznia 2022, pociągi będę kursować na trasie ze Lwowa do Winnicy i Tarnopola. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony