Partnerzy serwisu:

Ukraiński Hyundai wjedzie do Polski?

Kasper Fiszer 03.12.2016 1k

Ukraiński Hyundai wjedzie do Polski?
Ukraiński skład Hyundaifot. Gnesener1900, lic. CC BY-SA 3.0.
Koleje Ukraińskie chcą, by już na początku przyszłego roku do Przemyśla dotarł pociąg najwyższej kategorii z Kijowa. Przewoźnikiem po polskiej stronie miałoby być PKP Intercity. Na razie spółki nie otrzymały jednak jeszcze dopuszczenia do ruchu na polskiej sieci kolejowej należących do Ukraińców składów Hyundai Rotem.
Jak poinformował przed kilkoma dniami ukraiński portal zaxid.net, Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ) przygotowują się do uruchomienia szybkiego pociągu relacji Kijów – Przemyśl. Kurs miałby być obsługiwany jednostkami Hyundai należącymi do UZ, które wykorzystywane są obecnie do obsługi krajowych pociągów najwyższego standardu. Również nowe połączenie do Polski miałoby funkcjonować w ramach kategorii Intercity.

Ceny w hrywnach liczone w tysiącach

– Z Kijowa do Przemyśla będzie można dostać się według wstępnych kalkulacji za 1,5 – 2 tys. hrywien [244 – 325 zł, dop. kf], w zależności od klasy wagonu – czytamy w artykule zamieszczonym na łamach portalu. – Kiedy dokładnie ukraiński pociąg Intercity dotrze do polskiego miasta, dokładnie nie wiadomo. Orientacyjnie stanie się to już na początku 2017 r. – donosi portal.

Plany uruchomienia połączenia potwierdza teraz także PKP Intercity, które miałoby być przewoźnikiem po stronie polskiej. – Planujemy uruchomienie pociągu między Polską i Ukrainą w relacji Kijów – Lwów – Przemyśl w przyszłym roku. Byłby on obsługiwany ukraińskim składem Hyundai – mówi Cezary Nowak, rzecznik prasowy spółki. Podkreśla on, że połączenie uzupełniałoby już istniejącą ofertę.

Niezbędne jest uzyskanie dopuszczenia składów Hyundai Rotem

– Pociąg kursowałby niezależnie od składu nr 51/52 [Lwów-Express] jako drugi kurs na przejściu Przemyśl – Mostyska II – wskazuje przedstawiciel przewoźnika. Podobnie jak strona ukraińska, PKP Intercity nie precyzuje jednak na razie, kiedy połączenie pojawi się w rozkładzie jazdy. – Uruchomienie go zależy od uzyskania dopuszczenia do kursowania składu Hyundai wydawanego przez Urząd Transportu Kolejowego. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco – tłumaczy Cezary Nowak.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza próba wzmocnienia oferty połączeń w relacjach z Przemyśla w głąb Ukrainy. W zeszłym roku PKP Intercity wraz z UZ rozważało uruchomienie dziennego pociągu do Lwowa, który umożliwiłby dogodne przesiadki np. w kierunku stolicy. Ostatecznie do współpracy jednak nie doszło, od kilku lat przez przejście w Przemyślu kursuje więc tylko jedna para kursów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony