Partnerzy serwisu:

Ukraina: W czerwcu pociąg Koszyce – Mukaczewo po torze normalnym

Kasper Fiszer 07.04.2019 5,2k

Ukraina: W czerwcu pociąg Koszyce – Mukaczewo po torze normalnym
Pociągi na linii z Koszyc do Czopu na terenie Słowacjifot. Matijak, lic. CC BY 3.0
Za dwa miesiące ruszyć ma regularne połączenie kolejowe z ukraińskiego Mukaczewa do słowackich Koszyc. Będzie to już druga para pociągów pasażerskich korzystających z normalnotorowego odcinka Czop – Mukaczewo na Ukrainie. Jego wykorzystanie poprawia skomunikowanie Zakarpacia z krajami Unii Europejskiej.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ) rozszerzają swoją ofertę międzynarodowych połączeń pasażerskich w relacjach z krajami Unii Europejskiej. Tym razem wzmocniona ma zostać obsługa przejścia granicznego Czop – Czerna nad Cisą (Čierna nad Tisou) na Słowacji. Bezpośredni pociąg z Koszyc ma dotrzeć do Mukaczewa, dokąd biegnie tor europejskiego rozstawu 1435 mm.

W głąb Ukrainy wjedzie tabor słowacki

– Regularne połączenia pasażerskie Koszyce – Mukaczewo uruchomimy w czerwcu – zapowiedział Jewhen Krawcow, prezes UZ, po jeździe próbnej, która odbyła się w miniony wtorek. Do Mukaczewa dotarł wówczas słowacki spalinowy zespół trakcyjny serii 813. To dwuczłonowy pojazd zbudowany na bazie wagonów serii 810, tzw. motoraków.

Czas przejazdu w pełnej relacji ma wynieść razem z odprawami granicznymi około cztery godziny. Jak informują UZ, na pokładzie testowego pociągu odbyło się spotkanie robocze zarządów kolejowych z Ukrainy i Słowacji (ZSSK), podczas którego uzgadniano szczegóły dotyczące obsługi nowej trasy. Choć nie podjęto jeszcze wszystkich ustaleń, nie ulega wątpliwości, że połączenie realizowane będzie taborem słowackim. – UZ nie eksploatuje bowiem pojazdów o rozstawie osi 1435 mm – czytamy w komunikacie prasowym UZ.

Druga para pociągów na normalnym torze do Mukaczewa

Do niedawna pomiędzy Mukaczewem a Czopem nie realizowano żadnych przewozów pasażerskich po torze normalnym. W grudniu zeszłego roku zainaugurowano jednak codzienne kursy na trasie Mukaczewo – Budapeszt obsługiwane taborem Kolei Węgierskich (MÁV). Stacja Czop pełni bowiem rolę granicznej także w komunikacji z Węgrami. Tor normalny biegnie stamtąd do miejscowości Záhony.

Jak przypomina UZ, przed uruchomieniem połączeń do węgierskiej stolicy przeprowadzono istotne prace infrastrukturalne. Poprawiono wówczas stan techniczny toru z Czopu do Mukaczewa, odbudowano też jeden z torów stacyjnych w samym Mukaczewie. Powstał tam też peron o długości 120 m.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony