Partnerzy serwisu:

Ukraina uruchamia pierwsze pociągi elektryczne z Kijowa do Czerkas

Przemysław Farsewicz 15.01.2023 2,6k

Ukraina uruchamia pierwsze pociągi elektryczne z Kijowa do Czerkas
Fot. Ukrzaliznycia
Ukrzaliznycia poinformowała, że po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy uruchomi szybkie połączenia między Czerkasami a Kijowem, które będą realizować elektryczne zespoły trakcyjne. Pomimo wojny Ukraina zakończyła elektryfikację tej ważnej linii.
Połączenie do Czerkas ruszy 20 stycznia. To efekt ukończonej w 2022 roku, mimo napaści rosyjskiej, elektryfikacji linii kolejowej od stacji im. Tarasa Szewczenki (znajduje się ona w mieście Smiła) do Czerkas. Pozwala to na uruchomienie taborem elektrycznym pierwszego takiego połączenia z Kijowem. Obecnie konieczna jest zmiana lokomotywy z elektrycznej na spalinową na stacji im. T. Szewczenki.

Elektryfikację linii rozpoczęto latem 2021 roku. Na realizację tego projektu przeznaczono z budżetu państwa 72,8 mln hrywien (ok. 9 mln zł). Cały odcinek od stacji T. Szewczenki do Czerkas liczy 40 km. Jak zapowiadał zarządca infrastruktury, projekt znacznie poprawi kolejowy ruch pasażerski w regionie i odciąży drogi.

Pociąg będzie odjeżdżał z Kijowa codziennie, z wyjątkiem wtorków, o godzinie 17:50 i dojeżdżał do Czerkas o 21:07. Natomiast z Czerkas pociąg będzie odjeżdżał od 21 stycznia codziennie, z wyjątkiem środy, o 6:33 i przyjeżdżał do Kijowa o 9:39. Połączenia będą obsługiwane pociągami Hyundai Rotem. Pociągi na trasie Kijów — Czerkasy będą realizowane pod nazwą Intercity+ #730/729.

Bilety są już do kupienia w aplikacji Ukrzaliznyci, w biletomatach, na stronie internetowej przewoźnika oraz w kasach dworcowych.

Jak podkreślał w 2021 roku ówczesny pełniący obowiązki szefa Ukrzaliznyci, Ivan Jurik, w Ukrainie rozpoczęto wielką erę elektryfikacji kolei. Poza projektem Czerkasy – im. T. Szewczenko, w kraju zelektryfikawno też w połowie 2022 roku trasę Kowel – Izow – granica państwa (prace jeszcze trwają), która łączy się z polską linią LHS. Natomiast we wrześniu 2022 roku Ukraina otrzymała z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju dodatkowe 98,5 mln euro na realizację projektu elektryfikacji trasy Dołynśka – Mikołajów – Kołosówka.

O ważnych projektach dotyczących poprawy komunikacji kolejowej z Polską wspominał podczas Kongresu Kolejowego ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem. Piszemy o tym tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony