Partnerzy serwisu:

Ukraina: Nowe połączenie kolejowe z UE przez Mołdawię

Roman Czubiński 22.08.2022 2,8k

Ukraina: Nowe połączenie kolejowe z UE przez Mołdawię
Zdjęcie ilustracyjnefot. Pixabay
Po ćwierć wieku na granicy ukraińsko-mołdawskiej odbudowano linię kolejową wraz z przejściem granicznym. Efektem będzie zwiększenie możliwości ukraińskiego importu oraz eksportu (zwłaszcza zboża) z państw Unii Europejskiej: dalszy ciąg linii prowadzi do Rumunii. Na uwagę zasługuje fakt, że odbudowę – prowadzoną już w trakcie działań wojennych – ukończono w niecałe dwa miesiące.
Linia kolejowa Basarabeasca – Berezyne została wyłączona z użytkowania w niecałą dekadę po rozpadzie ZSRR – w roku 1997. Znaczenie tego krótkiego, 25-kilometrowego odcinka, zwłaszcza w obecnej sytuacji wojennej i gospodarczej, trudno przecenić. Jest on najkrótszą trasą łączącą południe Mołdawii z ukraińskim obwodem odeskim. Pozwala też na pominięcie bezprawnie kontrolowanego przez Rosję Naddniestrza.

Dzięki odbudowie torów Mołdawia zyska bezpośredni dostęp do portu w Odessie oraz do portów na Dunaju: Izmaiłu oraz Reni. Dla Ukrainy linia może stać się natomiast jednym z alternatywnych szlaków eksportu zboża z południa kraju – ważnym szczególnie wobec groźby wznowienia blokady portów czarnomorskich przez armię rosyjską. Choć w lipcu zawarto prowizoryczne porozumienie kończące blokadę, a pierwszy po rosyjskiej napaści statek ze zbożem wypłynął z Odessy 1 sierpnia, zagrożenie takie wciąż istnieje.

W poszukiwaniu alternatywy Ukraina zaczęła bardziej intensywnie korzystać z żeglugi Dunajem, z trasy przez Polskę, a także z innych, z których nie wszystkie chce ujawniać. Przez Basarabeaskę prowadzi zaś dogodny dojazd do portów nad Morzem Czarnym w Rumunii.

Władze Ukrainy od dawna zdawały sobie sprawę ze znaczenia linii. Przywrócenie jej przejezdności planowano już w roku 2015. Ostatecznie umowę ukraińsko-mołdawską w tej sprawie podpisano 23 czerwca bieżącego roku. Przywrócenie przejezdności zajęło więc niecałe dwa miesiące. Zdecydowana większość połączenia transgranicznego (ok. 23 km) leży na terytorium Ukrainy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony