Partnerzy serwisu:

Ukraina: 120 wagonów z polską pomocą humanitarną dla Charkowa i Zaporoża

simetra 03.04.2022 2,5k

Ukraina: 120 wagonów z polską pomocą humanitarną dla Charkowa i Zaporoża
fot. RARS
W sobotę (2 kwietnia) Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) poinformowała o dostarczeniu 120 wagonów z pomocą humanitarną na Ukrainę. To największy tego typu transport zorganizowany od początku wojny.
24 lutego wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Agresor planował szybkie i łatwe zwycięstwo, ale ukraińskie wojska jak dotąd bronią się znakomicie. Wojna sprawiła jednak, że wiele miast zostało odciętych lub pozbawionych możliwości łatwych dostaw, a miliony osób opuściły swoje domy. Część wyjechała z Ukrainy, ale nada miliony osób potrzebują pomocy na miejscu.

Cytowany przez TVN24 prezes RARS Michał Kuczmierowski poinformował, że na Ukrainę wjechały dotąd 73 pociągi z pomocą humanitarną z Polski i Europy. Przewożone są głównie żywność, zwłaszcza taka o długim terminie przydatności do spożycia, i leki. Wśród najbardziej potrzebnych artykułów znajdują się także produkty higieniczne, namioty, łóżka czy koce. Szczegóły i priorytetowe kierunki dostarczania pomocy ustalane są we współpracy z rządem Ukrainy.

Ostatni z wysłanych przez RARS transportów dotarł na miejsce w sobotę. Jak podkreślają przedstawiciele Agencji, kolej jest najbardziej efektywnym sposobem dostarczania pomocy na Ukrainę. Same Koleje Ukraińskie nie zaprzestały działalności – pociągi pasażerskie obsługują regularne połączenia oraz zapewniają możliwość ewakuacji z częścią objętych walkami regionów oraz wyjazd poza granicę państwa. Prowadzony jest ruch towarowy, nie tylko z pomocą humanitarną.

Ładunek który dotarł w sobotę do Charkowa i Zaporoża był wg informacji RARS największym z dotychczasowych transportów. Na 120 wagonach przewieziono 1,5 tys. ton żywności, z czego 1 tys. ton trafił do Zaporoża, a pozostała część do Charkowa.

„Trudno znaleźć słowa, by wyrazić podziw dla gubernatora Olega Syniegubowa, lekarzy i wolontariuszy niosących pomoc potrzebującym w ostrzeliwanym Charkowie!” – napisał na swoim profilu na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Udostępnił także zdjęcia z Ukrainy.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony