Partnerzy serwisu:

Udział DB Cargo w rynku niemieckim spada, przewoźnik ma straty

Artur Bogdanowicz 15.05.2019 1,9k

Udział DB Cargo w rynku niemieckim spada, przewoźnik ma straty
Fot. HintenRum / CC BY 2.0
W miniony wtorek w stolicy Niemiec spotkali się przedstawiciele branży kolejowej i politycy zajmujący się tym tematem, by porozmawiać o kolejnych wyzwaniach i projektach na nadchodzące lata.
O ile w przypadku przewozów pasażerskich ambitne cele wydają się możliwe do zrealizowania i pojawiają się coraz to konkretniejsze plany (m.in. dotyczące bardzo częstych połączeń ICE, nawet co pół godziny), to w przypadku przewozów towarowych nastroje są znacznie gorsze – zauważają niemieckie media.

Od 2007 do 2017 roku liczba tonokilometrów na niemieckich szosach wzrosła o 24 mld do 478 mld, co stanowi 72% udziału w rynku przewozów. Liczba towarów przewiezionych koleją spadła w tym okresie do 112 mld. O ile konkurencyjni przewoźnicy kolejowi (m.in. TX-Logistik, Captrain i Hector Rail) w Niemczech odnotowują małe wzrosty (ogólny udział w rynku 9,6%, w 2007 8,9%), to udział w rynku Deutsche Bahn Cargo spadł w tym czasie z 9,7% do 9,1%.

DB Cargo cechuje częsta zmiana kadr kierowniczych, nieustanne zmiany strategii, co owocuje coraz gorszymi wynikami – zauważa dziennik Handelsblatt. Warto tu przypomnieć, że 1 lutego br. Marek Staszek przejął zarządzanie produkcją jako członek zarządu całego DB Cargo AG i jego zadaniem na pewno będzie poprawa efektywności przewoźnika.

Jak donoszą niemieckie media, w 2018 roku DB Cargo nie zrealizowała zamówionych 5 300 kursów z uwagi na braki kadrowe lub problemy z taborem. Według wyliczeń niemieckich z FDP przewoźnikowi brakuje obecnie 300 maszynistów i 450 pracowników do obsługi manewrów. Związki zawodowe działające w firmie regularnie donoszą o problemach z wagonami i awariami lokomotyw, z którymi pracownicy borykają się praktycznie codziennie. W rezultacie już w pierwszym kwartale tego roku przewozy towarowe DB wykazały straty w wysokości 79 mln euro – informuje dziennik. Wszystkie pozostałe działy DB wypracowały w tym czasie zyski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony