Partnerzy serwisu:

Uczniowie siedleckiej Kolejówki na praktyce zawodowej w PLK, PKP Cargo i KM

Przemysław Barszcz/ZSP6 Siedlce 27.05.2016 555

Uczniowie siedleckiej Kolejówki na praktyce zawodowej w PLK, PKP Cargo i KM
fot. Mateusz Tołwiński
Uczniowie kształcący się na kierunku technik transportu kolejowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach rozpoczęli w maju praktykę zawodową w spółce PKP PLK SA, Kolejach Mazowieckich i PKP Cargo. 
Uczniowie klasy drugiej technikum odbywają praktyczne lekcje w PKP PLK SA, czyli u patrona kierunków kolejowych siedleckiego ZSP – na posterunkach ruchu wyposażonych w komputerowe urządzenia srk. Ważnym doświadczeniem jest zapoznanie się z pracą osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego np. pracą dyżurnego ruchu, dyspozytora zakładowego, pracowników branży drogowej i branży automatyki.

Trzecioklasiści z racji nauki związanej z przewozem podróżnych jak i towarów trafili również na miesięczne praktyki w spółce Koleje Mazowieckie – KM oraz PKP Cargo SA. U samorządowego przewoźnika woj. mazowieckiego zajmują się bezpośrednią obsługą pasażerów przez sprzedaż biletów i dobór najatrakcyjniejszej oferty dla klienta w stacjonarnych punktach kas biletowych, jak również w trasie (przenośne terminale biletowe). Uczestnicząc w jazdach szkoleniowych z drużynami konduktorskimi, poznają obowiązki kierownika pociągu i zasady obsługi podróżnych. Poznają pracę rewidentów, drużyn manewrowych oraz osób odpowiedzialnych za sporządzanie rozkładu jazdy i obiegów taboru.

W PKP Cargo zdobywają praktyczną wiedzę z zagadnień związanych z rozrządem składów pociągów, formowaniem składów pociągów, przygotowaniem pociągu do jazdy, prowadzeniem dokumentacji techniczno-ruchowej, gospodarowaniem taboru i jego obsługą. Czas praktyk zawodowych dla uczniów szkół technicznych jest czasem najbardziej efektywnej nauki, wtedy to poznają jakie umiejętności i cechy osobowości są potrzebne na danym stanowisku, stanowiąc podstawę do wybrania własnej ścieżki kariery po ukończeniu edukacji.

Już od kilku lat patronem klas kolejowych w ZSP nr 6 w Siedlcach tj. technik dróg i mostów kolejowych i technik transportu kolejowego są PKP Polskie Linie Kolejowe, które między innymi organizują część praktyk zawodowych, pomagają uczyć "w torach" przez np. wycieczki zawodowe, przekazując eksponaty do pracowni kolejowych (m.in. urządzenia srk), zapewniając kadrę dydaktyczną oraz oferując atrakcyjne stypendia dla najlepszych uczniów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony