Partnerzy serwisu:

Tylko Pesa może dostarczyć lokomotywy hybrydowe PKP Intercity

Jakub Madrjas 29.06.2022 11,8k

Tylko Pesa może dostarczyć lokomotywy hybrydowe PKP Intercity
Fot. Pesa
Wielka szansa przed bydgoską Pesą. Spółka złożyła jedyną ofertę w przetargu na dwunapędowe, spalinowo-elektryczne (tzw. hybrydowe) lokomotywy dla PKP Intercity. 
Ponad pół roku temu PKP Intercity rozpisało przetarg na dostawę 16 lokomotyw elektryczno-spalinowych (tzw. hybrydowych) wraz ze świadczeniem usług utrzymania. PKP Intercity chce kupić lokomotywy o maksymalnej prędkości 160 km/h w trakcji elektrycznej i 120 km/h w trakcji spalinowej. O szczegółach specyfikacji pisaliśmy tutaj, natomiast wstępne trasy dla lokomotyw ujawniliśmy w tym miejscu.

Dziś (29 czerwca) otwarto oferty w postępowaniu. Jedyną propozycję złożyła Pesa. Polski producent zaoferował dostawę 16 lokomotyw za 554,7 mln złotych. To o kilka procent więcej, niż przewiduje budżet (516,8 mln zł brutto), co w sytuacji galopującej inflacji nie powinno dziwić. Żeby zaakceptować ofertę, PKP Intercity będzie musiało podnieść budżet na realizację projektu. Jeszcze nie wiadomo, czy tak się stanie. 

Lokomotywy dwutrakcyjne, mogące kursować po liniach zarówno zelektryfikowanych, jak i bez sieci trakcyjnej to wciąż rzadkość na rynku kolejowym. Niedawno informowaliśmy, że taki tabor trafi do Wielkiej Brytanii. Natomiast Pesa rozwija prototyp takiej lokomotywy już od kilku lat, a w lutym tego roku rozpoczęła jazdy testowe
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony