Partnerzy serwisu:

Trwa rozbiórka lokomotywowni Kielce Herbskie

Kasper Fiszer 26.02.2019 4,1k

Trwa rozbiórka lokomotywowni Kielce Herbskie
Stacja Kielce Herbskie z nieczynną lokomotywowniąfot. Travelarz, lic. CC BY--SA 3.0 pl
Do końca drugiego kwartału tego roku z krajobrazu przemysłowej części Kielc zniknie hala dawnej parowozowni, a później elektrowozowni Kielce Herbskie. PKP Cargo zrezygnowało z wynajmu tego obiektu około ośmiu lat temu. PKP SA nie wie jeszcze, jak zagospodarowany zostanie teren po rozbiórce.
Rozpoczęła się rozbiórka dawnej lokomotywowni Kielce Herbskie zlokalizowanej na zachodzie miasta, w dzielnicy Herby, na terenie dużej stacji towarowej z przystankiem osobowym. Stacja ta znajduje się na linii kolejowej nr 61 Kielce – Fosowskie, odgałęzia się tu też łącznica nr łącznia nr 567 do Piasków koło Kielc. Decyzja o likwidacji nieczynnego obiektu została podjęta jeszcze w 2017 r.

Przez prawie dekadę lokomotywownia stała pusta

– Prace rozbiórkowe hali wachlarzowej rozpoczęły się dwa tygodnie temu – potwierdza Katarzyna Grzduk, główny specjalista w Wydziale Prasowym Polskich Kolei Państwowych SA. Roboty mają zakończyć się w drugim kwartale tego roku. – Ostatni najemca, PKP Cargo, korzystał z tego terenu około osiem lat temu – dodaje nasza rozmówczyni. Od tamtej pory hala lokomotywowni niszczała.

– Decyzje co do zagospodarowania nieruchomości po rozbiórce jeszcze nie zapadły – poinformowała nas przedstawicielka zarządcy terenu, na którym wciąż stoją resztki dawnej hali. W drugiej połowie 2017 r. PKP SA informowały lokalny kielecki portal informacyjny naszemiasto.pl, że odstąpią od planów wyburzenia obiektu, jeśli znajdzie się chętny na jego zakup lub wynajem. Rozpoczęte niespełna dwa lata później prace rozbiórkowe świadczą o fiasku poszukiwań potencjalnego nabywcy.

Budowa ukończona tuż po wojnie

Lokomotywownia Kielce Herbskie została otwarta w 1946 r. Jej hala wachlarzowa wyposażona była w obrotnicę. Obiekt był wykorzystywany intensywnie do przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia, kiedy z ruchu wycofywane były lokomotywy parowe. Później jej znaczenie stopniowo malało. W ostatnich latach stan techniczny budynku oceniany był jako zły.

Jeszcze w 2018 r. rozebrano część torowiska prowadzącego do hali, fizycznie odcinając ją od czynnej sieci kolejowej. Tuż przed wyburzeniem hali doszło do próby jej ostatniego szabrowania. Jak poinformował w grudniu serwis ochrona24.pl, w grudniu ubiegłego roku SOK ujął dwie osoby, które włamały się do opuszczonego budynku i przy pomocy palników wycięły m.in. rury centralnego ogrzewania.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony