Partnerzy serwisu:

Trwa przygotowywanie kolejowego muzeum w Lubaczowie

Jakub Madrjas 10.01.2021 2,2k

arrow
arrow
Trwa przygotowywanie kolejowego muzeum w Lubaczowie
Rys. UG Lubaczów
Trwa przygotowywanie kolejowego muzeum w Lubaczowie
Trwa przygotowywanie kolejowego muzeum w Lubaczowie
Trwa przygotowywanie kolejowego muzeum w Lubaczowie
Trwa przygotowywanie kolejowego muzeum w Lubaczowie
Gmina Lubaczów rewitalizuje dawne obiekty kolejowe. Chce utworzyć m.in. skansen kolejnictwa. Trwa drugi przetarg na renowację taboru, który ma trafić na ekspozycję.
W ubiegłym roku przeprowadzono częściowy remont linii kolejowej nr 101 Munina-Hrebenne. Projekt jej całkowitej rewitalizacji został zgłoszony do programu Kolej Plus.

Leżąca przy linii kolejowej nr 101 Munina-Hrebenne gmina Lubaczów postanowiła utworzyć skansen kolejnictwa w Baszni. W maju ubiegłego roku pisaliśmy o przetargu na wykonanie renowacji parowozu i trzech zabytkowych wagonów. Nie udało się w nim wybrać wykonawcy – jedyna oferta, złożona przez firmę Remteam z Warszawy, znacznie przewyższała budżet zamawiającego we wszystkich zadaniach.

Nowy przetarg na renowację

Po unieważnieniu postępowania postanowiono rozpisać dwa oddzielne przetargi. W pierwszym, na renowację lokomotywy parowej normalnotorowej typu Ty2-7, otwarto już oferty. Ponownie wpłynęła tylko propozycja Remteam (879 450 zł brutto), i znów przekracza budżet (455 100 zł). Oddzielny przetarg, na renowację wagonu pasażerskiego austriackiego typu Ib i dwóch wagonów towarowych typu C-IX na potrzeby ekspozycji został dopiero ogłoszony. Oferty zostaną otwarte na początku lutego.

Jest wykonawca prac budowlanych

W sprawie utworzenia muzeum są jednak i dobre wiadomości. Wart 13,5 mln zł projekt rewitalizacji miejskiej, którego ważnym elementem jest remont dawnych dworców Basznia i Basznia Dolna, ma wykonawców. W maju ubiegłego roku przekazano im place budowy

Projekt polega na rozbudowie i przebudowie budynku stacji w Baszni oraz obiektu gospodarczego wraz z budową łącznika pomiędzy nimi. Powstanie w nich muzeum kolejnictwa. Turyści będą tu mogli poznać historię powstawania linii kolejowej Jarosław-Sokal (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne), a także dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i osobach z czasu funkcjonowania tej linii, jako odcinka kolei lwowskich. Na plac przy budynku stacji zostały już przeniesione dwa żelazne mosty przekazane przez PKP PLK z linii kolejowej 101 – z Nowej Grobli, pełniący funkcję eksponatu, oraz z Lubaczowa, przez który ma przejeżdżać kolejka wąskotorowa dla dzieci. Tu ma też być prezentowany zabytkowy tabor po renowacji.

Rewitalizacji zostanie poddany również budynek stacji PKP w Baszni Dolnej wraz z obiektem gospodarczym. Prace będą polegać na dostosowaniu ich do pełnienia funkcji zaplecza socjalno-sanitarnego związanego z obsługą obserwatorium. Przebudowana zostanie także wieża ciśnień w Tymcach. W niej powstanie obserwatorium astronomiczne wraz z punktem widokowym. W najbliższym otoczeniu pojawią się także urządzenia zewnętrzne związane z astronomią i optyką. Z kolei budynek hydroforni przy wieży ciśnień pełnić będzie funkcję szkoleniowo-edukacyjną towarzyszącą obserwatorium.

Zostaną również przebudowane drogi wewnętrzne, które ułatwią komunikację m.in. pomiędzy wieżą ciśnień a zapleczem socjalno – sanitarnym. Nowe funkcje uzyska również zabytkowa plebania w Baszni Dolnej, w której powstanie lokalna izba pamięci poświęcona historii Baszni Dolnej. Natomiast dawna zlewnia mleka w Baszni Dolnej zostanie przystosowana do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Pierwotnie informowano, że termin ukończenia większości inwestycji przypadnie na listopad 2021 roku, ale ostatnio gmina podała nowy termin - początek 2022 roku.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przetargi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony